Zioła na menopauzę – 4 naturalne produkty
Matka Natura zna rozwiązania na wiele problemów. Dlatego obecnie mnóstwo osób powraca do ziołolecznictwa, w ten sposób skutecznie poprawiając swoje samopoczucie i wzmacniając ciało. W tej kategorii zioła na menopauzę zajmują bardzo ważne miejsce.
Zioła na menopauzę. Moringa na menopauzę
Moringa to bardzo wytrzymała roślina, drzewo, dające liście zaliczane do grupy superfoods. Pochodzi z Indii, choć występuje też w innych obszarach tropikalnych na świecie.
Liście moringi są bardzo bogate w cenne składniki. Pozyskiwane z nich ekstrakty dostarczają mnóstwa minerałów i witamin. Moringa jest bogatym źródłem witaminy A – zawiera jej aż 10 razy więcej niż marchew. Dostarcza witaminy C – jest siedmiokrotnie lepszym źródłem witaminy C niż pomarańcze. Ma nawet 17 razy więcej wapnia niż mleko, 25 razy więcej żelaza niż szpinak, mnóstwo potasu (15 razy więcej niż banany). Zawiera także witaminy z grupy B i kwas foliowy.
Wykorzystując moringę, możesz wzmocnić organizm, zadbać o jego odżywienie. Dodatkowo bogactwo fitoestrogenów pomaga w naturalny sposób zwiększyć produkcję estrogenów.
To, co istotne moringa pomaga także zapobiegać cukrzycy, działa przeciwnowotworowo, wzmacnia ciało, chroni przed destrukcyjnym działaniem bakterii. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.
Wiesiołek na menopauzę
Wiesiołek dwuletni doceniany jest w zmniejszaniu objawów menopauzy. Dobrze sobie radzi z uderzeniami gorąca i spadkiem gęstości kości. Choć wyniki badań na temat skuteczności różnią się, jedne są bardziej, inne mniej obiecujące, to wydaje się, że warto sięgnąć po wiesiołek. Jest to ważny składnik cennych kwasów omega 3.
Poza tym, że pomaga kobietom w okresie zmian hormonalnych, to ma inne działanie:
korzystnie wpływa na skórę,
przyspiesza gojenie ran,
zmniejsza bóle reumatyczne,
wzmacnia tkankę chrzestną,
pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała.
Czerwona koniczyna na menopauzę
Koniczyna czerwona to doceniana na całym świecie roślina wspomagająca kobiety w okresie menopauzy. A to dlatego, że jest idealnym źródłem izoflawonów – związków działających podobnie do damskich estrogenów. Dzięki temu wspomaga układ hormonalny, który w okresie menopauzy boryka się z obniżoną produkcją estrogenów i konsekwencjami z tym związanymi.
Może być stosowana, by minimalizować przykre objawy menopauzy: drażliwość, wahania nastrojów, uderzenia gorąca, poty.
Jej skuteczność została potwierdzona podczas badań w porównaniu z placebo.
Siemię lniane na menopauzę
W okresie menopauzy pomocne będą nasiona lnu, które zawierają lignany o działaniu podobnym do estrogenów. Dzięki temu mogą ograniczać problem drażliwości, uderzeń gorąca, czy nocnych potów.
Stosowanie nasion lnu na co dzień jest wskazane nie tylko z uwagi na menopauzę. Roślina ta dostarcza mnóstwo cennych składników. Dostarcza cennych kwasów tłuszczowych omega 3, lignanów, witamin z grupy B: B1, B3, B6, B12, a także witamin A, C, D, E, K. Warto je włączyć do menu z uwagi na zawartość fosforu, miedzi, selenu, żelaza, wapnia, cynku.
Czy tylko zioła na menopauzę?
Same zioła na menopauzę mogą nie być wystarczające. Warto skupić się również na innych aspektach:
- znaleźć sposób na stres,
- zadbać o dobry sen,
- ograniczyć używki – głównie cukier, kawę, alkohol,
- pić wystarczającą ilość wody,
- ruszać się, znaleźć i polubić nową aktywność fizyczną.