Zdrowie po 50

Nie tylko na ból brzucha. Mięta jest idealny wsparciem dla gospodarki hormonalnej

Napar z mięty kojarzy się najczęściej z problemami trawiennymi. Sięgamy po herbatę miętową najczęściej wtedy, gdy boli brzuch, mamy wzdęcia, mdłości. Okazuje się jednak, że popularna mięta ma dużo więcej niezwykłych właściwości niż te powszechnie znane. Jest przede wszystkim wsparciem kobiecej gospodarki hormonalnej. Jak
działa i w czym może pomóc?

mięta

Mięta i jej moc

Istnieje wiele naprawdę skutecznych roślin leczniczych. Mięta pieprzowa jest jedną z nich. Wykorzystywana jest w medycynie i w kuchni. Jej niezwykłe właściwości wykorzystywano już w czasach starożytnych.

Dzisiaj pijemy ją zazwyczaj w celu poprawy funkcjonowania układu trawiennego, ale to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po miętę.

Nie tylko by wspomóc trawienie

Mięta nie tylko wzmacnia trawienie. Zmniejsza ból brzucha, walczy z bolesnymi skurczami. Działa łagodząco, wyciszająco, wspomagająco na perystaltykę jelit. Ma jeszcze inne dużo szersze właściwości.
Pozytywnie wpływa na działanie układu hormonalnego. I to jest właśnie ta jej właściwość, którą warto wykorzystać.

Pomaga bowiem obniżyć poziom testosteronu u kobiet. Kiedy się nam najbardziej przyda?

Mięta na wysoki testosteron u kobiet

Podwyższony poziom testosteronu u kobiet to źródło wielu problemów. Powoduje zaburzenia hormonalne, nieregularne miesiączki, wydłużone cykle, bolesne menstruacje.

Wysoki testosteron to główna przyczyna policystycznych jajników. Sprzyja niechcianemu owłosieniu. Kobiety z wysokim testosteronem miewają wąsik i włoski na brodzie, mogą borykać się z łysieniem typu androgenowego, mają też skłonność do tycia w obrębie pasa, a także tendencję do zmian trądzikowych.

Na wszystko to może pomóc popularne zioło. Mięta działa antyandrogennie, hamuje produkcję męskich hormonów.

Jak często pić herbatę miętową?

By ustabilizować poziom hormonów, należy parzyć herbatę dwa razy dziennie i pić ją najlepiej rano i wieczorem. Według badań tyle wystarczy, żeby skutecznie ustabilizować poziom hormonów.

Mięta na menopauzę

Mięta to również doskonałe zioło dla kobiet w okresie menopauzy. Działa bowiem wyciszająco, relaksująco. Skutecznie minimalizuje uderzenia gorąca. Zmniejsza ból głowy, pozwala poradzić sobie z problemem bezsenności.

Mięta działa również wzmacniająco i odżywczo. Dostarcza bowiem witaminę C, sole mineralne i flawonoidy.

Warto po nią sięgać i czerpać z jej mocy! Najlepiej zasadzić ją w doniczce na parapecie i dodawać świeże listki do wody. Tak też możemy sporo zdziałać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *