Zdrowie po 50

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Jedną z najlepszych wiadomości, jakie przynosi życie po 50, jest wolność. Wolność, czyli większa kontrola nad swoim życiem. Pewną składową tego stanu jest brak płodności oraz potencjalna nieograniczona radość w łóżku. O ile mamy chęci, bo z możliwościami zazwyczaj nie ma problemu…. Nieplanowana ciąża po 50 to właściwie skrajna rzadkość. Mimo to, szczerze to trzeba przyznać, że zdarza się. Czasami nieoczekiwanie, nie wierząc własnym oczom, widzimy dwie kreski na teście ciążowym. Kiedy tak się dzieje? Pytaniem otwartym jest również: do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Future parents looking at sonogram of their baby

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Teoretycznie okres płodności kończy się wraz z menopauzą. Po ostatniej miesiączce należy odczekać rok, żeby mieć pewność, że nie zajdzie się w ciążę. Najlepiej też udać się do lekarza ginekologa dla potwierdzenia, że weszło się w menopauzę.

Sam okres menopauzy i poprzedzającej jej premimenopauzy to okres burzy hormonalnej. W trakcie niego mogą pojawiać się krótsze lub dłuższe miesiączki, bardziej obfite lub skąpe, czasami cykl się wydłuża, innym razem skraca.

Niekiedy kobieta myśli, że jest właśnie w okresie dni bezpłodnych, a tymczasem jest wprost przeciwnie. I właśnie wtedy przy dużej dawce szczęścia może zajść w ciążę… I może stać się szczęśliwą mamą po 50. To skrajnie rzadki scenariusz. Trzeba bowiem zaznaczyć, że szansa na ciążę po 40 to podczas regularnego współżycia przez rok raptem 7%. Niektóre kobiety z uwagi na gorszy stan komórek jajowych nie są w stanie zajść w ciążę już w wieku 45 lat. A około 50 roku życia kobieta wkracza w okres menopauzy i co do zasady po jej wystąpieniu nie są produkowane komórki jajowe.

Kiedy kończy się płodność?

Średni wiek przejścia menopauzy w Polsce wynosi 51 lat. Oznacza to, że zazwyczaj w wieku 52, 53 lat kobieta nie jest już płodna. I nie może zajść w ciążę.

To reguła, od której zawsze są wyjątki. Bo czasami kobieta 52 może zajść w ciążę. “Mam 52 i jestem w ciąży“. Co dalej? – Kobieta po 50 – dla dojrzałych kobiet

To, żeby na pewno wiedzieć, czy dni płodne po 50 nie występują, wymaga dobrej obserwacji, czasu, a także wizyty u lekarza.

Liczy się nie tylko wiek

Nie tylko sam wiek ma znaczenie, jeśli chodzi o płodność. Liczy się też indywidualny wiek danej osoby. A ten biologiczny może różnić się od metrykalnego.

Dużo bowiem zależy od naszych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, tego, jak o siebie dbamy. Czy palimy papierosy, stosujemy używki, a także od tego, jakie mamy geny. I tak zadbana czterdziestolatka stosunkowo łatwiej zajdzie w ciążę niż trzydziestolatka, która o siebie nie dba.

Zagrożenia

Trzeba mieć jednak świadomość, że odwlekanie decyzji o ciąży zbyt długo wiąże się z pewnymi konsekwencjami. I już po 35 roku życia u kobiet znacząco wzrasta:

  • ryzyko trudnego porodu, przez cięcie cesarskie,
  • wystąpienie wysokiego ciśnienia krwi,
  • wystąpienie cukrzycy,
  • wzrasta ryzyko poronienia i wczesnego porodu,
  • u dzieci wzrasta ryzyko wad, chorób, w tym zespołu Downa,
  • istnieje też ryzyko niskiej wagi urodzeniowej.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę, czyli wolność po 50

Koniec z miesiączkami, a także…nieograniczona radość w łóżku. Bez obaw o nieplanowaną ciążę.

Dla wielu kobiet czas, kiedy mija płodność, a dni płodne przestają się pojawiać jest najlepszy w życiu. W końcu można zapomnieć o strachu przed poczęciem i nieplanowaną ciążą. Problem w tym, że nierzadko właśnie wtedy, kiedy można już spokojnie i bez stresu, to nie bardzo się chce.

Czym innym jest bowiem problem spadającego libido po 50. Natura tak to obmyśliła. Że są chęci, i to ogromne, zwłaszcza wtedy, kiedy można przekazać swoje geny innym. A później bywa różnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *