Zdrowie po 50

Dni płodne po 50. Czy to się zdarza?

Po 50 myśli się raczej o menopauzie, niż o posiadaniu dzieci. Czasami jednak rzeczywistość zaskakuje, tak jak dni płodne po 50. Warto wiedzieć, że mogą się zdarzyć, a wraz z nimi ciąża. Choć to bardzo mało prawdopodobne, ale jednak…

 

Dni płodne po 50

Po 50 dni płodne zdarzają się

Czy dni płodne po 50 to norma? No niekoniecznie. Mogą nadal występować regularne miesiączki, ale sama owulacja może być rzadsza. Jajeczkowanie może występować raz na któryś cykl lub wcale. Jeśli nie ma owulacji, kobieta nie jest płodna. Nie ma dni płodnych i zajście w ciążę, mimo występowania miesiączek, nie jest możliwe.

Trzeba zaznaczyć, że każda kobieta rodzi się z kompletem jajeczek. Nie produkuje ich w ciągu życia. Jajeczka się starzeją, im dłużej czasu mija, tym bardziej są podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Po 50 kobieta ma już niewiele jajeczek, a te, co pozostały zazwyczaj są niskiej jakości. Z tego też powodu zapłodnienie i utrzymanie ciąży jest bardzo trudne.

Jak sprawdzić, czy po 50 jesteś płodna?

Można iść do ginekologa i wykonać badania hormonalne, jednak to nie zawsze daje nam odpowiedź dotyczącą płodności.

Dużo lepsze jest obserwowanie cyklu miesiączkowego i śluzu (czy występuje śluz płodny), a także wykonanie prostego badania za pomocą testu owulacyjnego. Ten prosty pomiar do wykonania w domu w kilka chwil da nam odpowiedź, czy mamy owulację. Trzeba jednak wykonać test w odpowiednim momencie cyklu – w pobliżu owulacji. I w tym właśnie przydaje się obserwacja śluzu.

Samo jajeczkowanie to nie wszystko

Gdy sprawdzisz, czy jajeczkujesz po 50 i otrzymasz informację, że tak, to nadal mało to mówi o Twoich możliwościach zajścia w ciążę. Niekiedy owulacje występują, ale jajeczka są niskiej jakości i zapłodnienie ich i rozwój ciąży jest niemal niemożliwy.

Mimo to dopóki nie wystąpi menopauza, trzeba zakładać, że kobieta jest płodna i może mieć dzieci.

Naturalne zajście w ciążę po 50 jest bardzo trudne, zdarza się niezmiernie rzadko. Mimo to nie można wykluczyć, że po 50 zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *