10 najważniejszych cech dobrej Babci

Jak być mądrą babcią? Nie jest to proste. Każda debiutująca w swojej roli babcia popełnia błędy. Są jednak zasady, które ułatwiają jej odnalezienie się w nowej roli. Są też cechy, która każda mądra babcia powinna mieć. Oto one, 10 najważniejszych.

Wyrozumiała

Dobra babcia jest wyrozumiała. Rozumie, że każdy popełnia błędy i pozwala na nie dzieciom i wnukom. Choć widzi, że pewne rzeczy nie będą procentowały w przyszłości, nie wtrąca się.

Wie, że każdy musi do prawd życiowych dojść samodzielnie To niezwykle trudne, patrzeć i widzieć więcej i pozostać bierną. Nie mówić, nie komentować. Jednak to jedyna dobra opcja. Nie można przeżyć czyjegoś życia za kogoś. Każdy musi sam się nauczyć pewnych rzeczy i pewne prawdy zrozumieć. Jeśli jesteśmy pytane o radę, warto ją z empatią udzielić, ale gdy nikt nas nie pyta, milczmy.

cechy dobrej babci

Wymagająca

Choć mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania, nie jest to do końca prawda. Badania pokazują, że również dziadkowie powinni od wnuków wymagać, a jeśli tego nie robią, to długofalowo tracą.

Dzieci bardzo szybko zauważają, że…z dziadkami nie ma co się liczyć, bo babcia pozwoli na wszystko. Taka babcia szybko traci szacunek, a po latach starsze już dziecko nie traktuje jej poważnie.

Babcia powinna być babcią a nie koleżanką.

Empatyczna

Mądra babcia jest pełna empatii. Patrzy na bliskie osoby i widzi ich emocje, radość, złość, niepewność. Współodczuwa, jest obok, wspiera. Pozwala jednak, by czas zadziałał i przyniósł oczekiwane odpowiedzi.

Dystans

Niezbędny jest też dystans, żeby pewnych rzeczy nie brać do siebie. Mieć siłę dawać kolejną szansę, nie traktować wszystkiego nadmiernie poważnie, nie panikować przy każdym upadku i niepowodzeniu. Zachować spokój.

Poczucie humoru

Bardzo przydaje się poczucie humoru, które pomaga rozładować trudne chwile. Dzięki niemu można wyjść szybko z opresji, nie doprowadzić do kłótni. Poza tym poczucie humoru pozwala zamienić w żart trudne momenty, na bieżąco reagując na czynniki zapalne.

Cierpliwa

Ważna cecha każdej babci to także cierpliwość. Spokój wewnętrzny i dobre podejście do tematu, które umożliwia rozwiązywanie problemów, także tych palących.

Cierpliwość w wysłuchiwaniu młodszego pokolenia, spędzania z nim czasu, podsuwaniu nowych rozwiązań.

Mądra

Babcia to osoba o większym doświadczeniu. Mająca za sobą więcej lat życia niż jej córka, syn czy wnuczkowie. I choćby z tego powodu babcia powinna wykazywać się mądrością.

Mądrość życiowa to jej największy atut. To właśnie ona powinna stanowić wsparcie dla dzieci i wnucząt, gwarantować inne spojrzenie na problem i tym sposobem umożliwiać jego rozwiązanie.

Troskliwa

Dobra babcia powinna być troskliwa, opiekuńcza. Powinna przytulić, zapytać, zainteresować się. Być zaangażowana w życie wnuków, ale też wiedzieć, kiedy odpuścić.

Świadoma

Babcia nie powinna wychodzić przed szereg. Jeśli rodzice wprowadzili pewne zasady, powinna je respektować. Jej świadomość to wiedza, że rzeczywistość się zmienia. Dzieci też się zmieniają. Dzisiaj często cierpią z powodu alergii i nietolerancji. Podawanie im zakazanych produktów, na które są uczulone to zbrodnia najgorsza z możliwych. Podkopuje zaufanie do babci, a co gorsza realnie szkodzi dzieciom.

Lojalna

Babcia powinna być przede wszystkim lojalna w stosunku do rodziców dziecka. Nie powinna nigdy kwestionować ich decyzji dotyczących wychowywania. Niedopuszczalne jest spiskowanie, nastawianie dzieci przeciwko rodzicom, czy buntowanie ich.

Bycie mądrą babcią nie jest proste, ale…procentuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *