Żyjemy coraz dłużej. 50 tka to dopiero początek

Dane GUS pokazują, że przewidywana długość życia kobiet wynosi 81 lat. Jednak już w 2030 roku kobiety, według ekspertów, będą żyły średnio 84 lata, a 20 lat później, czyli w 2050 roku – 87 lat. Co równie ciekawe, wzrasta nie tylko długość naszego życia, ale również poczucie satysfakcji. Jesteśmy szczególnie dumne z tego, kim jesteśmy i jakie mamy relacje z innymi. Nieco mniejszy poziom zadowolenia dotyczy naszych zarobków i stanu oszczędności.

Polska zajmuje 41 miejsce na liście krajów pod względem długości życia mieszkańców. Jest jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie, by ten wynik poprawić.

Liczą się wartości

Przeprowadzone badanie wśród kobiet 50+ wykazały, że najważniejszymi wartościami w tej grupie wiekowej jest: rodzina, zdrowie i uczciwość. To właśnie o dobre relacje i zdrowie warto dbać najmocniej, by dożyć dostatniego wieku w dobrej kondycji. Jak to robić?

Najważniejsze nie tylko geny

Wbrew pozorom to nie geny są najważniejsze, jeśli chodzi o nasz stan zdrowia. Oczywiście, mają one wpływ na ryzyko wystąpienia chorób oraz długość życia, ale bardzo istotne są czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ: dieta, codzienne, teoretycznie banalne decyzje żywieniowe a także dbałość o dobre samopoczucie, w tym dobre relacje z najbliższymi.

Szacuje się, że wpływ czynników genetycznych to tylko 25%, a czynniki pozostałe – w tym zdrowy styl życia – decyduje o naszym zdrowiu w 75%!

Naukowcy oceniają, że zmieniając dietę, na bogatą w warzywa, owoce i dobrej jakości białko (np. na dietę śródziemnomorską – uważaną za najzdrowszą z diet) możemy wydłużyć swoje życie nawet o 20-30 lat!

zdrowie po 50

O czym zapominamy?

Bardzo istotne jest nie tylko to, co kładziemy codziennie na swój talerz, ale jak wygląda nasz poziom satysfakcji z życia, przede wszystkim kontakty społeczne i stopień asymilacji.

Mało się o tym mówi, ale na jakość życia bardzo ogromny wpływ mają wartościowe relacje ludzkie, których nie zastąpią kontakty internetowe. By nasze poczucie satysfakcji było wysokie, musimy spotykać się z ludźmi, rozmawiać z nimi i bawić się! Przez całe życie, nie tylko w okresie, który stereotypowo kojarzony jest z rozrywką, ale także po 50 czy 60 roku życia. To pozwala zniwelować stres i nadać życiu sensu. Kontakty społeczne, a także rozwój osobisty to bardzo ważne wartości mające wpływ na nasze zdrowie.

Czy będziesz żyć do 100 lat?

Dziś w Polsce jest 5 tysięcy stulatków. Z roku na rok może być ich coraz więcej.

Naukowcy przewidują znaczne wydłużanie życia. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat średnia długość życia Polaków wydłużyła się o 20 lat. Najdłużej żyją kobiety, mieszkanki miast, dobrze wykształcone.

Szacuje się, że co trzecia osoba urodzona po 2012 roku dożyje 100 lat. Jednak niektórzy eksperci nie zgadzają się z tą opinią, są zdania, że ogromnym zagrożeniem dla młodego pokolenia Polaków jest – otyłość, przetworzona żywność i zaburzenia psychiczne. Mądre przeciwstawianie się tym zagrożeniom pozwala jednak nie tylko wydłużyć życie, ale poprawić jego jakość.

Co powiesz na świętowanie w przyszłości 100 urodzin? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *