Niezwykłe właściwości cynamonu. Wiesz, w czym mogą Ci pomóc?

Cynamon to dobrze znana przyprawa, której właściwości lecznicze znane są od tysięcy lat. Choć dotąd ludzie wiedzieli o leczniczych właściwościach cynamonu w sposób intuicyjny, nauka potwierdziła wszystko twardymi danymi. Dlaczego warto używać cynamonu częściej niż od święta? Jakie właściwości cynamonu doceni każda kobieta po 50?

Cynamon to przyprawa pozyskiwana z kory drzew o nazwie Cinnamomum, Cinnamonum cassia, czyli cynamonowca celjońskiego. Znany był już w starożytnym Egipcie, kiedy uważano go za dar królów. Dzisiaj nie ma problemu z dostępnością tej przyprawy. Jest tania, znajdziemy ją w każdym sklepie. Warto jej poszukać nie tylko w okresie świątecznym. Jej słodki, korzenny, delikatny aromat można wykorzystywać w kuchni przez cały rok, nadaje się również jako niezastąpiony składnik kosmetyczny, niezbędny do przygotowania domowych kosmetyków. Główną zaletą cynamonu są jego prozdrowotne właściwości, szczególnie wysoka zawartość aldehydu cynamonowego, który odpowiada za większość zdrowotnych właściwości.

Rozmaskuj się już dziś w herbacie z cynamonem!

Cynamon zmniejsza ryzyko chorób serca

To choroby serca są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci na świecie. Cynamon doskonale wpływa na parametry krwi. Udowodniono, że 1 gram cynamonu dziennie stabilizuje poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2. Badania dowiodły, że przyprawa zwiększa wrażliwość na insulinę i walczy z insulinoopornością.
Spożywanie cynamonu obniża także ciśnienie krwi.

Chroni przed chorobą Parkinsona i Alzheimera

Dwa związki zawarte w cynamonie chronią przed gromadzeniem w mózgu białka o nazwie tau, który ma odpowiadać za chorobę Alzheimera. Przeprowadzono także badania, które wykazały, że cynamon chroni neurony, normalizuje poziom neuroprzekaźników i ma korzystny wpływ na funkcje neurologiczne.

Cynamon przyspiesza odchudzanie

Cynamon jest niezastąpiony jako składnik pozwalający utrzymać szczupłą sylwetkę. Jako termogenik przyspiesza przemianę materii i ułatwia spalanie tłuszczu.

Cynamon jest wypełniony po brzegi przeciwutleniaczami

Przeciwutleniacze to cenne składniki chroniące ludzki organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Przeprowadzono badanie, w którym porównano przeciwutleniającą moc cynamonu z innymi 26 przyprawami. Cynamon okazał się liderem, przewyższającym swoimi właściwościami nawet czosnek i oregano.

Ma właściwości przeciwzapalne

Większość problemów zdrowotnych zaczyna się od stanu zapalnego. Właściwości przeciwzapalne cynamonu pozwalają spowolnić rozwój choroby oraz naprawić uszkodzenia powstałe w tkankach.

Pomaga w walce z infekcjami

Warto uwzględnić stosowanie cynamonu, by zmniejszyć podatność organizmu na wiele chorób wywołanych przez grzyby czy bakterie (sprawdzono działanie cynamonu w walce z bakteriami Listeria i Salmonella). Cynamon może być pomocny przy infekcjami atakujących układ oddechowy, a także w walce z próchnicą i nieświeżym oddechem.

Cynamon na grypę jelitową

Roztrój żołądka, nudności, wymioty? Cynamon może pomóc. Cynamon pozwala usunąć źródło problemów żołądkowych, zmniejsza także ból oraz przyspiesza powrót do zdrowia.

Chroni przed nowotworami?

Bardzo obiecujące działanie cynamonu dotyczy jego właściwości antynowotworowych, zwłaszcza dotyczących walki z rakiem jelita grubego.

Badania przeprowadzone na zwierzętach i w probówkach sugerują, że cynamon wykazuje działanie przeciwrakowe. Testy udowodniły, że cynamon blokuje rozrost komórek nowotworowych, pomaga pozbyć się toksyn, jest to możliwe dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym cynamonu.

Pobudza libido

Cynamon także pobudza zmysły i zwiększa pożądanie. Jeśli chcesz, żeby w Twojej sypialni odżyła namiętność, rozważ dodawanie cynamonu do codziennych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *