Najważniejsze cytaty Jerzego Pilcha

29 maja zmarł Jerzy Pilch, polski pisarze, publicysta, wielokrotny laureat licznych nagród. Oto najciekawsze cytaty, które warto zapamiętać.

cytaty Pilcha

“Miłość jest wtedy, gdy chcesz być z kimś nawet po orgazmie” (“Wiele demonów”)

“Pierwsza zmysłowość zawsze tyczy pleców. Wszyscy w koło ględzą o pierwszym pocałunku; a przecież zawsze, jak ją pierwszy raz całujesz, twoja dłoń jej plecy obejmuje. I bez tego objęcia, bez dłoni na plecach nie ma pocałunku. Wyobraź sobie słynny pierwszy pocałunek z luźno opuszczonymi wzdłuż ciała rękami. Bez dotykania pleców nie ma pocałunku, bez dotykania pleców nie ma wzajemnej skłonności, bez dotykania pleców nie ma seksu, bez dotykania pleców nie ma miłości. ” (“Moje pierwsze samobójstwo”)

“Piję, kiedy wypijam pierwszy kieliszek, i piję, kiedy wypijam ostatni kieliszek, wtedy piję tym bardziej, ponieważ ostatniego kieliszka nie wypiłem nigdy.”. (“Pod Mocnym Aniołem”)

„Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem”.

“Kto przy zdrowych zmysłach zakochuje się w kobiecie, która nie lubi książek?”(“Zuza albo czas oddalenia”)

“Nastał czas lubujących się w paradoksach krwawych ekshibicjonistek: Czy wie Pan, ze jak zbyt płytko wsadzę sobie tampon, to uciska on osławiony punkt G i cały dzień potem łażę pobudzona, choć w zasadzie o tym nie wiem? ”  (“Moje pierwsze samobójstwo”)

“- Weź się w garść i zacznij żyć umiarkowanie, ale szczęśliwie.
– Umiarkowanie, ale szczęśliwie? Przecież to jest sprzeczność sama w sobie”.(“Pod Mocnym Aniołem”)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *