Jak włosy zmieniają się z wiekiem?

Bardzo dużo mówi się o tym, jak zmienia się nasza skóra wraz z wiekiem. Czytamy o zmarszczkach, ciemnych plamach, metodach ujędrniania, nawilżania i odżywiania. O włosach mówi się dużo mniej lub wcale. Tymczasem nasze fryzury również przechodzą prawdziwe metamorfozy, starzejąc się z każdym rokiem. Jak włosy zmieniają się z wiekiem? I co można zrobić, by ten proces spowolnić?

Jak włosy zmieniają się z wiekiem? Siwieją

Gdy mówimy o starzeniu włosów, najczęściej wymieniamy nieuchronny proces siwienia. To, kiedy zaczniemy siwieć dużo zależy od genetyki. Jeśli nasze włosy siwieją szybciej niż u rówieśniczek, możemy pięknie podziękować własnym rodzicem. W drugą stronę podobnie – jeśli wyjątkowo długo włosy pozostają w swoim naturalnym kolorze, to zasługa genów. W tym drugim przypadku powinnyśmy być gotowe na to, że włosy będą nam z wiekiem ciemnieć, co jest naturalnym procesem i niewiele można z tym zrobić.

Jednak nie jest tak, że tylko “spadek po przodkach” ma wpływ na zmieniający się kolor włosów wraz z wiekiem. Siwienie przyspiesza również nieprawidłowa dieta, stres, brak snu, poważne choroby.

Siwienie to tak naprawdę NIE pokrywanie włosów siwym barwnikiem. To utrata naturalnego pigmentu. Siwe włosy to włosy pozbawione melaniny.

Włosy z wiekiem stają się słabsze

Wraz z wiekiem włosy tracą nie tylko barwnik, odpowiedzialny za ich kolor, ale również białko, a wraz z nim wytrzymałość.

Spadek ilości białka keratynowego sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego tak istotne jest, by z włosami obchodzić się szczególnie ostrożnie oraz stosować kosmetyki, które wzmacniają włosy na całej długości od korzenia aż po same końce.

jak włosy zmieniają się z wiekiem

Bardziej suche i pozbawione życia

Wraz z wiekiem zmienia się również struktura włosów. Włosy stają się bardziej suche i pozbawione życia, często wyglądają na matowe, “smutne”. To niestety naturalny proces, który u jednych kobiet może przebiegać wolniej, u drugich szybciej. Nie ma sprawiedliwości pod tym względem.

Na pewno negatywnie na kondycję fryzur wpływa codzienna stylizacja i suszenie włosów ciepłym podmuchem powietrza.

Często kobiety zauważają, że wraz z wiekiem proste włosy zaczynają się kręcić, a te kręcone wcześniej – prostować.

Jak włosy zmieniają się z wiekiem? Stają się cieńsze

Masz cienkie włosy? Z wiekiem niestety będą one jeszcze cieńsze i delikatniejsze. Wraz z wiekiem spada gęstość włosów, nowe włosy wyrastają mniej okazałe.

Około 40 roku życia u większości kobiet następuje naturalny proces nadmiernej utraty włosów. Zamiast tracić od 100 do 125 włosów dziennie, co jest naturalne, tracimy dużo więcej włosów. Często skutkiem tego jest wyraźne przerzedzenie fryzury i utrata jej objętości. Właśnie z tego powodu mnóstwo kobiet decyduje się na mocne skrócenie włosów.

Włosy wraz z wiekiem tracą na objętości

Cieńsze włosy plus utrata objętości to zmiany, które wiele kobiet odbiera jako prawdziwy dramat. Często próbują uratować sytuację, decydując się na zabiegi stylizacyjne mające dodać objętości fryzury. Niestety skutek tego najczęściej jest taki, że włosy buntują się przeciwko nadmiernej stylizacji i stają się jeszcze słabsze i podatne na złamania. To błędne koło, trzeba mocno uważać, żeby w nie nie wpaść.

Około 50 roku życia w okresie menopauzy na skutek zmian hormonalnych wiele kobiet doświadcza nadmiernego wypadania włosów. Gdy tak się dzieje, należy szukać pomocy lekarza. Często hormonalna terapia zastępcza pozwala zminimalizować problem. Czasami niezbędne stają się leki do stosowania miejscowego.

Co możesz zrobić dla swoich włosów?

  • walcz o swoje włosy prawidłową dietą. Zbyt dużo cukru i nabiału bardzo negatywnie wpływa na stan włosów,
  • zadbaj o odpowiednią ilość witaminy z grupy B, kwasów omega 3 w diecie i żelaza,
  • ujarzmij stres – nadmierne napięcie ma niekorzystny wpływ na włosy,
  • pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie,
  • kiedy to możliwe, pozwól włosom wyschnąć naturalnie,
  • dbaj o czystość skóry głowy, wybieraj szampony i odżywki o dobrym składzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *