Menopauza po 50 – czyli hormony, które doprowadzają mnie do rozpaczy
Menopauza u wielu kobiet rodzi ambiwalentne emocje. Z jednej strony jest ulga, że w końcu będzie można zapomnieć o miesiączkach i dyskomforcie z tym związanym a także lęku przed niechcianą ciążą. Z drugiej strony pojawia się żal wynikający z przemijania. Nadal wiele kobiet po menopauzie czuje, że wkracza w okres starości, co ma niekorzystny wpływ na ich samopoczucie i poczucie własnej wartości. Jak wygląda menopauza po 50 i jak ją przetrwać?
Kiedy menopauza po 50?
Menopauza przychodzi właściwie od razu po skończeniu 50 roku życia. Dlatego naturalna ciąża po 50-tce jest niemal niemożliwa. Średni wiek naturalnej menopauzy w Polsce wynosi 51 lat. To właśnie wtedy wygasła czynność hormonalna jajników. Jednak, by to potwierdzić w 100% niezbędne jest badanie ginekologiczne i oznaczenie poziomu hormonów.
Zarówno wczesna menopauza – np. po 40-tce, jak i późna menopauza – po 55-tych roku życia może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób. Zbyt wczesna menopauza jest sygnałem przedwczesnego starzenia się organizmu. Natomiast późna menopauza zwiększa ryzyko chociażby chorób nowotworowych.
Co się dzieje przed menopauzą?
Zanim wystąpi menopauza po 50, kobieta około 4-5 lat wcześniej przeżywa tak zwaną premenopauzę, która występuje wtedy, kiedy spada ilość wytwarzanych hormonów – estrogenu i progesteronu. W tym okresie płodność jest znacznie mniejsza, występują również cykle bezowulacyjne, nieregularne miesiączki. Organizm przygotowuje się do menopauzy.
Kiedy kończy się menopauza?
Menopauza kończy się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce, kiedy można uznać kobietę za niepłodną.
Objawy menopauzy
- uderzenia gorąca,
- nadmierna potliwość,
- suchość pochwy,
- uczucie parcia na pęcherz,
- obniżone libido,
- trudności z osiągnięciem orgazmu,
- krótsze i mniej intensywne orgazmy,
- infekcje intymne,
- nietrzymanie oczu,
- bolesne stosunki płciowe,
- utrata jędrności skóry, szybszy proces starzenia,
- skóra staje się wiotka i przesuszona,
- zastane, drętwe stawy,
- napięcie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją,
- zaburzenia snu,
- płaczliwość,
- obrzmienie i bolesność piersi.
Menopauza sprzyja wystąpieniu chorób metabolicznych, również tych zagrażających życiu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, nowotworów, mięśniaków, rozrastania się błony macicy. Po menopauzie zmienia się tkanka kostna, co zwiększa ryzyko wystąpienia złamań.
Jak przetrwać menopauzę po 50?
Menopauza nie musi kojarzyć się ze smutnym czasem przekwitania, kiedy wierzymy, że to, co dobre za nami i zaczyna się nieuchronny okres starzenia. Istnieją metody, które pozwalają zminimalizować przykre objawy i możliwie sprawnie przejść przez trudny dla każdej kobiety czas.
Warto udać się do ginekologa, który dobierze hormony poprawiający funkcjonowanie w okresie menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza to dzisiaj standard poprawiający jakość życia.
Bardzo istotne jest, by zadbać szczególnie o swoje zdrowie, wykonując systematyczne badania profilaktyczne.
Niezmiernie ważna jest zróżnicowana dieta, aktywność fizyczna, która sprawia przyjemność i spotkania towarzyskie, które ułatwiają mierzenie się z trudami dnia codziennego. Możliwość rozmów z koleżankami, które przeszły menopauzę jest bardzo cenne, a wsparcie partnera nieocenione.
Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, istotne jest, by w razie problemów, nie bać się szukać pomocy u psychologa.
Menopauza po 50? Najlepsza terapia ciągła estrogenowa?
Wielu lekarzy poleca kobietom po 50 terapię ciągłą estrogenową przyjmowaną w formie tabletek, zastrzyków, kremów dopochwowych, żeli czy plasterków. Polega ona na dostarczeniu hormonów, które ochraniają organizm kobiety. Miesiączki już nie występują. Często suplementację hormonalną kontynuuje się u pań po 60. Niestety terapia hormonalna może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób, z tego powodu istotne są regularne wizyty u lekarza i badania profilaktyczne.