Jak szkodzi nam nadmiar mleka?
Kiedyś można było wiele. Dzisiaj niestety nie. Nie do końca dlatego, że zmieniły się nam żołądki i jelita (choć to też), ale przede wszystkim dlatego, że dramatycznie spadła jakość sprzedawanej żywności. I dlatego tak łatwo o problemy wynikające z jej spożywania. Nadmiar mleka krowiego w diecie może być niestety szkodliwy. I wcale nie pomoże na kości, a może dramatycznie zwiększyć ryzyko chorób. To już pewne!
Dlaczego nie warto pić zbyt dużo mleka?
Niska jakość żywności to wystarczający powód do tego, by zachować szczególną ostrożność. Innymi słowy nie przesadzać w żadną stronę. Można to określić inaczej – zachować umiar.
O ile bowiem w pewnym stopniu wapń w mleku może wspomóc działanie kości i ochronić przed osteoporozą, to dzisiaj coraz głośniej mówi się o innych, skuteczniejszych sposobach profilaktycznych.
Zbyt duża ilość mleka krowiego w diecie może powodować trądzik i problemy z trawieniem. Niektórzy eksperci wskazują, że nadmierne spożycie mleka może być przyczyną permanentnego zmęczenia.
Większe ryzyko nowotworu
Najnowsze wyniki badań pokazują, że zbyt duża ilość mleka w diecie nie sprzyja zdrowiu. Może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, w tym raka piersi.
Już 2-3 szklanki mleka dziennie to…za dużo. Badania pokazują, że kobiety pijące dużo mleka w porównaniu z tymi, które nie przekraczały średnio 1 szklanki dziennie, miały aż dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu i chorób układu krążenia oraz aż 44% większe ryzyko wystąpienia nowotworu.
Czym zastąpić mleko krowie?
Możemy sięgnąć po napoje roślinne – owsiane, jaglane, migdałowe, kokosowe i wiele innych. Łatwo przygotujemy je samodzielnie w domu. Można też je kupić w sklepie w wygodnym kartoniku.
Poza tym warto pić mleko krowie. Jedna szklanka dziennie to jednak maksymalna ilość. Tyle wystarczy, by dostarczyć witaminy D, A, wapnia, fosforu, potasu, cynku, choliny i selenu.