5 produktów przyspieszających metabolizm. Mega HITY z Twojej kuchni

To nie przesada. Z wiekiem można jeść tak jak zwykle, a tyć. Niestety tak to już działa. Nie objadając się zanadto, nasza sylwetka może się zmienić. Na niekorzyść. To dlatego, że im mamy więcej lat, tym ewentualne błędy żywieniowe dają poważniejsze skutki. Już mało co uchodzi płazem… Dlatego tak ważne jest, jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie, by stosować zasady, które wspomagają metabolizm. Jeść to, co zapewnia sytość i dobre trawienie. A także skutecznie podkręcać metabolizm. Jak?

jak przyspieszyć metabolizm

Od czego zależy Twoje tempo metabolizmu?

Jedne z nas mogą się cieszyć super metabolizmem, który pozwala nam jeść dobrze i smacznie. Inne cokolwiek spożyją, to idzie im w boczki. To nie przesada. Bywają panie, które mogą naprawdę sporo sobie pofolgować i nie specjalnie tyją oraz takie, które zapomną się na moment i problem gotowy. Od czego to właściwie zależy? Skąd taka jawna niesprawiedliwość?

Co ma wpływ na nasz metabolizm? Okazuje się, że czynników tych jest naprawdę sporo.

  • genetyka – to, jak szybko spalasz kalorie uzależnione jest od tego, jak działał metabolizm Twoich bliskich. Tendencja do tycia jest niestety zapisana w genach.
  • płeć – mężczyźni zazwyczaj mają lepszy metabolizm od kobiet,
  • wiek – średnie tempo metabolizmu spada o 2 punkty co dekadę po 20 roku życia,
  • ilości mięśni – masa mięśniowa przyspiesza metabolizm, w odróżnieniu od tłuszczu,
  • wzrost – im jesteś wyższa, tym Twoje tempo metabolizmu jest lepsze,
  • leki – metabolizm mogą spowolnić przyjmowane leki.

Nasze tempo metabolizmu niszczone jest przez próby odchudzania. Niestety im częściej postanawiasz zgubić to i owo, przechodząc na diety, tym gorzej dla Ciebie…Organizm niestety uczy się magazynować energię w postaci tłuszczu na wypadek kolejnego pomysłu na odchudzanie.

Produkty bogate w białko

Jak przyspieszyć metabolizm? Jedząc produkty bogate w białko takie, jak mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona. Wszystkie one błyskawicznie przyspieszają tempo spalania kalorii, podnosząc je nawet na kilka godzin po jedzeniu.

Dlaczego tak się dzieje? Za sprawą podniesienia efektu termicznego, jaki uzyskuje się po spożyciu danego produktu.

Dla porównaniu węglowodany zwiększają tempo metabolizmu o około 3%, gdy tymczasem białko o aż 30%. Spożywając odpowiednią ilość białka, pozwalamy organizmowi także utrzymać optymalną masę mięśniową.

Papryka chili

W utrzymaniu szczupłej sylwetki pomóc Ci mogą pikantne danie. Wszystko z powodu obecności kapsaicyny, którą znajdziemy między innymi w czerwonych, ostrych papryczkach. Chili skutecznie przyspieszy spalanie tłuszczu i zbędnych kalorii.

Na ile możemy liczyć? Badania naukowe pokazują, że już niewielka ilość papryczki chili w diecie pozwoli nam spalić dodatkowe 50 kalorii. Bez dodatkowego wysiłku. To mało? To może zainteresuje cię to, że – kapsaicyna zawarta w czerwonych paprykach pozwala zmniejszyć apetyt. Dzięki temu jedząc chili, masz mniejszą ochotę na podjadanie.

Kofeina

Co na pewno podkręca metabolizm? Badania pokazują, że kawa. Jednak sama, bez dodatków. Mała czarna. Surowa w swoim wydaniu.

Dlaczego? Bo zawiera kofeinę, która podnosi termogenezę, tym samym tempo spalania kalorii. Wystarczy już minimalna dzienna dawka 270 mg kofeiny, by spalać szybciej tłuszcz. Tyle kofeiny zawiera jeden kubek kawy.

Zielona herbata

Chcesz podkręcić tempo metabolizmu? Pij koniecznie zieloną herbatę, która zawiera katechiny i kofeinę (tak jak kawa), mające zdolności przyspieszające spalanie tłuszczu.

Olej kokosowy

Masz już dość czytania o świetnych właściwościach oleju kokosowego? To posłuchaj o tym. Ten niezwykle popularny produkt ułatwia odchudzanie.

Naukowcy sądzą, że to dlatego, że olej kokosowy zawiera sporo trójglicerydów, które mają mniejszą skłonność do magazynowania w tkance tłuszczowej. Organizm zazwyczaj od razu zamienia je w energię.

Badania pokazały, że wystarczy 30 ml oleju kokosowego dziennie, by zmniejszyć obwód talii. A to ciekawe, prawda?

Co jeszcze zrobić, by przyspieszyć spalanie tłuszczu? Warto pić wystarczająco dużo wody w ciągu dnia i możliwie często się ruszać. :)Długie siedzenie i bezczynność nie są wskazane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *