Coraz więcej wydajemy na jedzenie. Czy jest na to sposób?

Kilka tygodni temu zadałam Wam pytanie o to, ile wydajecie na jedzenie. Padały konkretne kwoty, na przykład 2-3 tysiące złotych za 4 osobową rodzinę, ale dużo częściej dostawałam inną informację zwrotną. Mianowicie – „za dużo”. Pisałyście, że wszystko drożeje i aż strach podliczać wydatki. Wychodzimy ze sklepów z coraz mniejszymi siatkami i coraz więcej zostawiamy pieniędzy, które przeznaczamy na podstawowe potrzeby.

Ile wydajemy na jedzenie w Polsce? Wasze odpowiedzi

„Za dużo o wiele. Ceny są z kosmosu. Bierzesz stówę, guzik kupisz, a kasy nie ma….głupie polskie owoce ile kosztują, dla mnie to szok . Kilogram bananów, które trzeba sprowadzić, kosztuje połowę mniej niż rodzime truskawki, o czereśniami nie wspomnę. Szkoda nawet liczyć” Agnieszka

„Na dwie osoby minimum 1000 złotych na miesiąc” Barbara

„Ponad 1500 zł na 3 osoby – bez szaleństw, bez restauracji itp.” Joanna

„2000 – 2500 zł za 5 osób + opłata za wyżywienie w przedszkolu ok. 200 – 250 zł.” Sylwia

„Jak kiedyś zbierałam paragony przez miesiąc, to nie mogłam uwierzyć, że tyle się wydaje na żarcie” Anna

Średnio 1/4 zarobku na żywność

Według statystyk, wydatki na żywność stanowią średnio 1/4 budżetu domowego.

Rosnące ceny żywności najbardziej uderzają w osoby najmniej zamożne.

Według GUS. ceny żywności w ciągu roku wzrosły o 5%. Tylko w przeciągu ostatniego miesiąca o 1,4%. To już bardzo dużo. A ma być, według ekspertów, jeszcze gorzej. Warto dodać, że mnóstwo ludzi nie zgadza się z tymi danymi, w odczuciu milionów Polaków ceny wzrosły nie o kilka procent, a kilkadziesiąt.

Skąd te podwyżki?

Eksperci wskazują, że wyższe ceny są wynikiem przede wszystkim zeszłorocznej suszy i niewielkich zasobów magazynowych. Dodatkowo przyczyną problemów ma być polityka rządu, a także ogólnoświatowy trend wzrostu cen żywności.

Przykłady mówią same za siebie:

  • Ziemniaki zdrożały przez rok o 100%,
  • Pieczywo podrożało o 50%.
  • Pietruszka, która kosztuje 15-20 złotych za kilogram
  • Papier toaletowy kosztuje 50% drożej niż rok temu

Jak oszczędzić na wydatkach na żywność?

Na żywności nie da się dużo oszczędzić, zwłaszcza jeśli żyjemy oszczędnie. Jednak nadal w wielu domach jest to możliwe.

Największe realne kwoty, które pozostają w kieszeni, przynosi jedzenie w domu, unikanie kupowania jedzenia „na mieście”, planowanie wydatków, kupowanie tego, co potrzebne, jedzenie sezonowe oraz unikania marnowania żywności. Na całym świecie, także w Polsce każdego roku wyrzuca się mnóstwo jedzenia.

Osoby mające wprawę w gospodarowaniu pieniędzmi i oszczędzaniu na żywności, podkreślają, że najlepiej ograniczyć liczbę wyjść do sklepów do 2-3 w tygodniu, by niepotrzebnie nie kusiły nas dodatkowe produkty, bez których można się obejść. Dodatkowo podstawą jest samodzielne gotowanie i zamrażanie nadwyżek, które posłużą nam jako szybkie danie na „czarną godzinę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *