Alfabet pięćdziesięciolatki – od A do Z

Jaka jest kobieta po 50? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na pewno bardziej świadoma niż kiedykolwiek wcześniej. Często pewniejsza siebie i radośniejsza. Pełna barw, jak paleta i alfabet…od A do Z.

A jak autentyczność

Autentyczność przychodzi z wiekiem. To moment, kiedy zrzucasz maskę, przestajesz udawać kogoś, kim nie jesteś, porzucasz pomysł, by ukrywać się w tłumie, być podobną do innych. Już nie zależy Ci na tym, by ludzie przestali gadać, bo doskonale wiesz, że nigdy nie przestaną. Dzięki temu uwalniasz się od presji, zyskujesz siłę, by żyć po swojemu, stawiasz bardzo ważny krok w kierunku do pełnej akceptacji siebie.

alfabet pięćdziesięciolatki

B jak bohaterka domu

Kto jest bohaterką domu? Oczywiście kobieta, która perfekcyjnie łączy kilka ról i dodatkowo potrafi zmotywować do tego samego pozostałych członków rodziny. Znosi często znacznie więcej niż kto inny byłby w stanie udźwignąć….

C jak cisza

Bardzo szybko, bo w okolicy drugich urodzin, uczymy się mówić. Trochę trudniej przychodzi nam jednak milczenie i docenianie ciszy. Na to potrzeba czasu…I zazwyczaj miłość do świętego spokoju przychodzi wraz z dojrzałością.

D jak diament

Każda z nas jest jak diament. Jedyna w swoim rodzaju. W odpowiednich warunkach, przy odrobinie szczęścia i samozaparcia zamienia się…w brylant. Najczęściej po 50 nasze życiorysy są już oszlifowane i mogą lśnić pełnym blaskiem.

E jak emocje

Przez lata wiele z nas walczy z emocjami. Nie akceptuje złości, smutku, łez, prawdziwej furii. Z czasem jednak zaczynamy rozumieć, że walka nic nie daje, że emocje trzeba zaakceptować, tylko w ten sposób można się z nimi skutecznie zmierzyć.

F jak filtr

Z wiekiem zyskujemy swój osobisty filtr, przez który przepuszczamy wszystko to, co słyszymy, widzimy i to, co nas spotyka. Dzięki temu zyskujemy zdrowy dystans, bez którego ani rusz.

G jak godność

Nie będziesz robić czegoś, co uwłacza Twojej godności. Nie ma takiej siły, która mogłaby Cię do tego zmusić.

H jak harmonia

O mitycznym złotym środku wiele napisano. Jest to ta wartość, którą niezwykle trudno osiągnąć. Wewnętrzna harmonia i takie połączenie wszystkich części układanki, by żaden element nie został pominięty, to spore wyzwanie. Na szczęście z wiekiem coraz częściej to się udaje. W praktyce, nie tylko w teorii.

I jak idee

Idee są nam w życiu potrzebne. Nawet jeśli gdzieś po drodze zaczynamy myśleć, że idealista to człowiek, który ma zawsze pod górkę. Różnica polega na tym, że z wiekiem zwracamy się w stronę prawdziwych myśli przewodnich, które trzymają nas w pionie i dbają o kręgosłup moralny.

J jak Ja

Przez lata „ja” gdzieś się gubi, spychamy je na bok, uciskamy w kącie. Żyjemy dla rodziny, męża, dzieci. Skupiamy się na tym, by niczego im nie brakowało. Aż przychodzi moment, kiedy do głosu przychodzą nasze własne potrzeby. To czas dla nas…

K jak kwestionować

Nie wierzysz już na słowo. Bierzesz w spory cudzysłów wielkie odkrycia i próby zmieniania świata. Zadajesz mnóstwo pytań, niekoniecznie na głos, ale w duchu, zastanawiając się, czy rzeczywiście wszystko, co starają się Ci wmówić ma sens…?

L jak luz

Czasami jedyną odpowiedzią jest luz, odpuszczenie, spasowanie….

M jak magia codzienności

Umiesz zachwycać się życiem? Cieszyć każdą chwilę? Wykorzystywać nadarzające się okazje? Nie jest to proste. Jednak z wiekiem coraz częściej dostrzegasz swoją kruchość i brak jakichkolwiek gwarancji, a to rodzi pokorę…

N jak nowa jakość

Gdy nie odmawiasz sobie tego, na co zasługujesz, zyskujesz nie tylko większy komfort, ale przede wszystkim nową jakość życia. Nagle okazuje się, że można więcej myśleć o sobie, a świat wcale się nie wali…

O jak objawienie

To zdumiewające, że spoglądając w przeszłość, często zastanawiamy się, jak mogłyśmy być takie naiwne/sfiksowane/nieuświadomione. Ku zaskoczeniu uświadamiamy sobie, że życie wcale nie jest trudne…

Kochaj – powiedz to, tęsknisz – odwiedź, czujesz się zraniona – porozmawiaj o swoich uczuciach…

P jak pajda chleba z cukrem

Czyli umiłowanie przeszłości, ale niewpatrywanie się w nią zbyt długo. Kobieta po 50 ma mnóstwo wspomnień, co nie znaczy, że nie pociąga ją przyszłość. To na nią mamy wpływ, a ten wpływ zaczyna się w chwili, która właśnie trwa.

R jak rozterki

Któż z nas ich nie ma? Przeciętna kobieta martwi się za wszystkich wokoło. Obawia się i stresuje. To dlatego, że ma w sobie wiele miłości, wrażliwości i empatii. Różnica polega jednak na tym, że wraz z wiekiem zyskujemy nową optykę. Uświadamiamy sobie, że dotąd się udawało, zatem cokolwiek się nie wydarzy, damy radę.

S jak szczerość

Przede wszystkim szczerość. Czy rzeczywiście tego chce? Co jest dla mnie ważne? Co mnie uszczęśliwia? Odpowiedzi na te pytania wraz z wiekiem stają się szczególnie ważne. I nie da się ich tak łatwo zagłuszyć.

T jak takt

Na czym polega takt? Na umiejętności zachowania się w sposób odpowiedni do sytuacji, na opanowaniu i nierozpalaniu konfliktów tam, gdzie nie ma takiej potrzeby.

U jak uczta dla zmysłów

Nie da się żyć bez drobnych przyjemności. Te należy sobie serwować tak często, jak to możliwe. Uczta dla zmysłów może mieć tak wiele twarzy…

W jak wartości

Wszystko ma swoją wartość. I oczywiście nie mam na myśli pieniędzy, ale to, czego nie da się kupić. Nie ma chyba takiego okresu w życiu, jak właśnie po 50, kiedy doceniamy wartości z najwyższą świadomością ich wagi.

Z jak zachichotać

Zachichotać z powodu tego, co nam się nie udało, nad tym, co jest poza naszym zasięgiem, a także śmiać się z własnych błędów i wad. Śmiech jest receptą niemal na wszystko. A do tego jest bardzo zdrowy!

One thought on “Alfabet pięćdziesięciolatki – od A do Z

  • 18 stycznia, 2019 o 9:17 pm
    Permalink

    Myślę że po 50 doceniamy przede wszystkim LUDZI którzy staneli na naszej drodze i nie zawiedli oraz Ci których my nie zawiedliśmy.To taki bilans i myślę że dobrze bo Ci którzy zostali przy nas to są Ci prawdziwi i Ci w których życiu my chcemy być to są też Ci autentyczni.Cała reszta wykrusza się w sposób naturalny i nie ma czego żałować

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *