Zdrowie po 50

Dlaczego warto pić herbatę z rokitnika?

Rokitnik nazywany jest złotem Syberii. Nie bez powodu, wyróżnia się obecnością ponad 190 aktywnych składników. Znajdziemy w nim masę antyoksydantów, flawonoidów, cennych witamin (A, C, D, E, K, P, z grupy B), a także mikroelementy (żelazo, fosfor, mangan, bor, wapń i krzem). Wystarczy systematycznie pić herbatę z rokitnika, by wzmocnić organizm i spowolnić proces starzenia, a do tego uzyskać dodatkową ochronę przed nowotworami. Jakim cudem?

Właściwości prozdrowotne rokitnika były dobrze znane już naszym babciom, które wykorzystywały tę roślinę do walki z gorączką i osłabieniem organizmu, a w formie zewnętrznej jako maseczka poprawiająca kondycję skóry i walcząca z łupieżem czy łysieniem.

herbata z rokitnika

Rokitnik i jego niezwykłe właściwości

Rokitnik pospolity naturalnie rośnie obecnie głównie na północy kraju, w okolicach nadmorskich, a także nad ujściem Wisły. Niekiedy jest sadzany w ogrodach jako roślina ozdobna. Posiada charakterystyczne pomarańczowe owoce, które utrzymują się od zimy aż do wiosny. Właściwości zdrowotne mają nie tylko owoce, ale również liście.

Z rokitnika przygotujemy nie tylko herbatę (do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich), ale również sok, dżemy, nalewki, czy maseczki.

Nie należy stosować rokitnika, gdy mamy problemy z trzustką, wątrobą, cierpimy na kamicę żółciową, czy z powodu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Rokitnik – dostarcza mnóstwo witaminy C

Cytryna wcale nie jest najlepszym źródłem witaminy C. Dużo lepszym są owoce dzikiej róży i właśnie rokitnik, który znajduje się na drugim miejscu.

Witamina C nie tylko wzmacnia odporność, ale również chroni przed wystąpieniem wielu przewlekłych chorób. Ponadto zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry.

Co ciekawe rokitnik, w przeciwieństwie do innych roślin, nie posiada enzymu rozkładającego witaminę C w wysokich temperaturach. Dlatego stanowi niezwykłe jej źródło, również po obróbce cieplnej.

Rokitnik dostarcza witaminę B12

Niedobór witaminy B12 obserwuje się często u osób niejedzących mięsa, a także u chorujących na jelita. Okazuje się tymczasem, że rokitnik jest jednym z nielicznych źródeł cennej witaminy B12, która chroni przed chorobami Alzheimera, nowotworami i chorobami psychicznymi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i krwionośnego.

Rokitnik jest naturalnym źródłem kwasu omega 7

Warto pić herbatkę z rokitnika ze względu na wysoką zawartość kwasu omega 7, którą nam zapewni. Składnik ten odpowiedzialny jest za obniżenie poziomu tłuszczu w organizmie, zwłaszcza niebezpiecznego tłuszczu trzewnego, czyli zgromadzonego w okolicy talii. Dodatkowo chroni skórę przed starzeniem i przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek.

Rokitnik na stany zapalne

Każdy proces chorobowy zaczyna się od stanu zapalnego. Dlatego tak istotne jest, by systematycznie gasić pożar w organizmie. Dobrym remedium jest właśnie rokitnik, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Pij herbatę z rokitnika na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *