Witaminy długowieczności, czyli o powszechnych obecnie niedoborach
Niedobory nam nie służą. I tym razem nie chodzi o brak miłości, akceptacji i zrozumienia – choć one również negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim o niedobory niezbędnych do funkcjonowania witamin. Okazuje się, że poziom witamin i minerałów ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie a także ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Niestety wielu z nas nie dostarcza ich wystarczającą dużo…
Witaminy i ich rola w naszym życiu. Triage Theory
Autorem przełomowej Triage Theory jest amerykański biochemik prof. Bruce Ames. Teoria ta mówi o tym, że organizm wykorzystuje dostępne składniki odżywcze, aby w pierwszej kolejności zapewnić podstawowe, pilne potrzeby metaboliczne.
Jeśli danego składnika jest za mało, organizm kosztem dobra długotrwałego wykorzystuje go do zapewnienia krytycznej potrzeby obecnej w danej chwili. Innymi słowy pozyskuje się substancje potrzebne do bieżącej naprawy komórek, by zwalczyć pojawiającą się właśnie infekcję czy walkę z kortyzolem, hormonem stresu.
Jeśli składników odżywczych jest wystarczająco dużo, zdrowie krótkoterminowe i te długotrwałe jest zachowane. Jednak jeśli dieta jest uboga w witaminy, organizm skupia się na zaspokajaniu krytycznych, w danej chwili obecnych potrzeb, zapominając o długotrwałych skutkach tego typu działań. Efektem tego jest rozwój chorób przewlekłych, które według profesora Amesa, w wielu przypadkach są spowodowane niedoborami żywieniowymi.
Co robić, by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych?
- stosuj zrównoważoną, zróżnicowaną dietę,
- jedz każdego dnia możliwie dużo warzyw,
- jedz kolorowo.
Według profesora Amesa, dzisiaj rzadko występują ekstremalne niedobory żywieniowe. Jednak powszechne są długotrwałe niedobory żywieniowe. Udowodniono przykładowo, że długotrwały niedobór kwasu omega 3 może doprowadzić do uszkodzeń DNA porównywalnych do tych występujących pod wpływem wysokiego promieniowania.
Istnieje 13 witamin, 25 minerałów, kwasy omega-3, 9 aminokwasów i cholina, z których wszystkie są niezbędne do codziennego funkcjonowania i długiego życia.
Najważniejsze witaminy długowieczności
Jakie witaminy mają największy wpływ na długowieczność? Potrzebne są wszystkie, ale szczególnie ważne są:
- Witamina C – odkrył ją dr Linus Pauling, który zauważył, że zażywanie dużej ilości witaminy C może wydłużyć życie. Przyjmowanie każdego dnia do 18 gramów witaminy C może wydłużyć życie o 12 lat.
- Koenzym Q10 – jedna z najważniejszych substancji odpowiedzialna za hamowanie procesów starzenia. Jest silnym antyoksydantem.
- Witamina D – zmniejsza ryzyko osteoporozy, złamań, a także chorób serca i nowotworów. Najnowsze badania wskazują, że systematyczne spożywanie witaminy D redukuje śmiertelność.
- Witamina B3 (niacyna) – według najnowszych badań, jest w stanie wydłużyć życie nawet o 10%.
Bardzo istotny wpływ na wydłużenie życia ma również witamina K, a także kwasy omega 4, magnez i selen. Co warto dodania – tak naprawdę każda witamina jest ważna i niedobór jakiejkolwiek z nich pogarsza nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonowanie ciała.
Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na witaminy wzrasta, gdy przechodzimy infekcję, żyjemy w stresie i nie odpoczywamy wystarczająco dużo. Organizm jest na tyle mądry, że informuje nas o niedoborach poprzez wysyłanie różnych sygnałów – mogą być nimi zmęczenie, senność, spadek energii, skłonność do chorowania, a także suchość skóry, łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Tylko czy umiemy prawidłowo odczytać te sygnały?