Szpinak właściwości zdrowotne: dla dojrzałych kobiet
Szpinak właściwości zdrowotne ma tak ogromne, że słyszałyśmy o nich od najwcześniejszych lat dziecinnych. W domu, szkole. Mówiono nam, że warto jeść zielone liście dla zdrowia, żeby rosnąć i mieć siły. Jednak czy to rzeczywiście prawda? A może ktoś na temat szpinaku się zwyczajnie pomylił?
Czy wiesz, że każdym kęsem dodajesz sobie zdrowia lub… zwiększasz ryzyko wystąpienia chorób? To Twój wybór. Gdy tak na to spojrzysz i nie zapomnisz o tej zasadzie, być może raz na zawsze zmienisz swoje podejście do jedzenia? I zaczniesz wybierać to, co zdrowe!
Szpinak czyli co?
Szpinak (Spinacia Oleracea) to zielone liście, spokrewnione z amarantusem, burakiem, a także zdrową komosą ryżową. Jest rośliną jednoroczną, pochodzi z Azji (z Persji). Obecnie uprawiany jest na całym świecie, także w Polsce. Dostępny jest w wersji świeżej i mrożonej.
Szpinak może być także spożywany na wiele sposobów: w sałatkach na surowo, po obróbce – gotowaniu w wodzie, na parze, smażeniu. Może być dodawany jako farsz do naleśników, mięs, a także jako składnik zup. Szpinak nadaje pięknego zielonego koloru gofrom i ciastom. Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Istnieje wiele pomysłów, jak go przemycić w menu.
Co zawiera szpinak?
100 gramów szpinaku zawiera:
- 23 kalorie
- 91% wody
- 3,6 grama węglowodanów
- 2,9 grama białek
- 2,2 grama błonnika
- 0,4 grama tłuszczu.
Co ciekawe większość węglowodanów w szpinaku to bardzo zdrowy nierozpuszczalny błonnik. Wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom, daje też uczucie sytości po posiłku na dłużej.
Szpinak właściwości zdrowotne po 50
Szpinak to to warzywo, które warto jeść szczególnie w dojrzałym wieku. Pozwala uzupełnić niedobory, które mogą powstawać, zapobiec wielu chorobom, wzmocnić i dodać energii. Lista korzyści jest naprawdę długa.
- wzmacnia wzrok – szpinak wzmacnia wzrok. Zawiera cenny beta karoten, luteinę, chlorofil i zeaksantynę. Wymienione składniki działają jak filtr na oku, chroniąc przed szkodliwym wpływem promieni UV. Dodatkowy efekt to zapobieganie zwyrodnieniu plamki żółtej.
- dodaje energii – szpinak zawiera magnez, który jest składnikiem niezbędnym dla osób chcących zachować energię i dobre samopoczucie. Nie może ich zabraknąć w życiu osób zmęczonych i zestresowanych. Poza tym dostarcza kwasu foliowego, który pomaga przekształcić pożywienie w energię.
- korzystnie wpływa na zdrowie kości: ma sporo drogocennej witaminy K, która wspomaga w produkcji specjalnego białka: Osteocalc, niezbędnego w utrzymywaniu optymalnego poziomu wapnia w kościach, dodatkowo dostarcza witaminę D, C, potasu, magnezu, które mają kluczowy wpływ na dobrobyt całego organizmu,
- poprawia kondycję skóry i włosów – szpinak jest bogaty w witaminę A, która pozwala na skuteczne funkcjonowanie skóry i błon śluzowych, chroniąc je przed wpływem niekorzystnych czynników z zewnątrz. Dodatkowo stoją na straży odpowiedniego nawilżenia skóry poprzez stanie na straży produkcji sebum. Podobnie witamina A działa na włosy, wzmacniając je i dbając o odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo witamina A chroni przed wypadaniem włosów, dbając o odpowiedni metabolizm komórek.
- zapobiega powstawaniu zmarszczek – dzięki witaminie C szpinak wzmacnia skórę od środka, zapobiegając powstawaniu zmarszczek.
- wzmacnia serce – systematycznie jedzony szpinak wzmacnia serce i układ krążenia, chroniąc przed poważnymi chorobami, będącymi głównymi przyczynami nagłej śmierci. Za sprawą luteiny ścianki naczyń nie powiększają się, a ciało chronione jest przed zawałem.
- obniża ciśnienie krwi, zapobiega chorobom przewlekłym w tym nowotworom.
A Ty lubisz szpinak?
Codziennie rano piję smoothie z mleka, banana i oczywiście dużej porcji szpinakudobry początek dnia
Uwielbiam. Pierogi że szpinakiem rewelacja, dodatek do makaronu pycha, na surowo z sosem sałatkowym mniam. Polecam każdemu.