Nadmierny apetyt na słodycze po 50. Jak sobie z nim radzić?

Wiele kobiet zauważa u siebie wraz z wiekiem zwiększoną ochotę na słodycze. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. W tym artykule nie będziemy ich rozpatrywać. Odpowiemy sobie na ważniejsze pytanie – jak sobie radzić z nadmierną ochotą na słodycze po 50?

Warto jeść mniej cukru

Cukier odpowiada za plagę otyłości. Powoduje również wiele mniej znanych problemów, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i serca, zaburza sen, pogarsza nastrój, odbiera energię. Osoby, które jedzą mniej cukru lub nie jedzą go wcale, podkreślają, że czują się znacznie lepiej.

Niestety – cukier działa jak używka. Bardzo szybko uzależnia. Co można zrobić, by ograniczyć apetyt na słodycze? Oto mniej znane sposoby.

nadmierny apetyt na słodycze po 50

Nadmierny apetyt na słodycze po 50? Jedz produkty roślinne

Dla wielu osób zaskakujące może wydawać się to, że walkę z nadmiernym apetytem na słodycze warto rozpocząć od zwiększenia udziału warzyw w codziennym menu.

Powiesz, jakim cudem ma to działać?

Już wyjaśniam. Produkty roślinne wystarczająco długo przeżuwane (około 20-20 razy) są słodkie. Jest też druga przyczyna – zawierają mnóstwo witamin, których nasz organizm się domaga, często upominając się o wysoką ilość kalorii w postaci słodyczy. Okazuje się również, że zwiększenie udziału warzyw, ziaren i roślin strączkowych w diecie oraz długie ich przeżuwanie zmniejsza apetyt na słodkie.

Nadmierny apetyt na słodycze po 50?  Ogranicz słone produkty

Nie bez przyczyny najwięksi producenci spożywczy tworzą batoniki łączące słony i słodki smak (znasz czekoladę z solą morską?), to dlatego, że tylko pozornie są przeciwstawne. W wielu badaniach wykazano, że zwiększona ilość soli w diecie podnosi ochotę na słodycze.

Pamiętaj, że mnóstwo soli jest w produktach wysoko przetworzonych. Lepiej ich unikać…

Nadmierny apetyt na słodycze po 50? Dbaj o równowagę na talerzu

Przyrządzasz grilla? Nie zapomnij, by obok kiełbaski czy karkówki znalazła się pokaźna porcja zielonej sałatki. To bardzo ważne.

Nadmierna ilość mięsa w diecie zwiększa ochotę na słodycze. To dlatego, że organizm dąży do równowagi, chcąc wspomóc metabolizm białek metabolizmem węglowodanów.

Nadmierny apetyt na słodycze po 50? Jedz słodkie warzywa i owoce

Masz ochotę na czekoladę? Zjedz marchewkę. Możesz również sięgnąć po buraki, karczochy, dynie, pasternak, słodkie ziemniaki, które znane są z tego, że łagodzą apetyt na słodycze.

Mają też inną zaletę. Jedzenie ich pozwala zająć ręce i usta, co często odciąga nasze myśli od słodyczy. Sięgnij również po kiełki, które są źródłem cukru. Dlaczego? Ponieważ podczas kiełkowania skrobia zamienia się w cukier.

Nadmierny apetyt na słodycze? Zjedz coś kwaśnego lub ostrego

Niektórzy gdy czują apetyt na słodycze, myją zęby. Inni jedzą coś gorzkiego, ostrego lub kwaśnego – kawałek selera naciowego, ogórka kiszonego. Można również wypić pomału szklankę ciepłej wody czy zjeść łyżeczkę dobrego miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *