Kręcę się w kółko. Robię wszystko wolniej
„Kiedyś tego nie rozumiałam. Jak można siekać warzywa na sałatkę przez cały dzień. Przecież to chwila, ugotować, obrać, ciach mach i wymieszać. Gotowe. Dzisiaj już wiem, że to możliwe. Lata mijają, a ja już nie jestem taka sprytna jak dawniej. Zbliżam się do osiemdziesiątki i wszystko robię dużo wolniej niż kiedyś. Zmiany zresztą następowały skokowo, systematycznie… i symptomy starzenia odczuwałam już po 50.” – napisała Joanna. Masz tak samo? Też łapiesz się na tym, że coraz częściej kręcisz się w kółko? Zamiast po prostu coś zrobić, wszystko przeciąga się w czasie?
Wchodzisz do pokoju i… zapomniałaś
Im mam więcej lat, tym częściej zapominam. Masz tak samo? Coś chcesz, wchodzisz do pokoju, kierujesz się w stroję półki…i nie pamiętasz. Miałaś coś zrobić, to było ważne…. Bardzo ważne, ale zapomniałaś.
Bywa to frustrujące, a jakże! To właśnie te momenty, które kradną nam cenne chwile i obniżają naszą produktywność.
Przygotowania
Najczęściej same przygotowania przysparzają Ci więcej problemów. Wcześniej robiłaś kilka rzeczy naraz. Myłaś zlew, szczotkując zęby. Uczyłaś się obcego języka, odkurzając, czy wieszając pranie. W biegu odbierałaś dzieci z przedszkola…. Gotowałaś obiad i układałaś w szafach w międzyczasie. Byłaś multizadaniowa. Miałaś ogarnięte niemal wszystko. Przygotowania odbywały się przy okazji. W domu było zawsze to, co trzeba. A gdy nawet nie było, to można było to łatwo nadrobić i zaplanować inaczej.
Dzisiaj przygotowania zajmują Ci dużo więcej czasu niż kiedyś. I nawet nie wiesz, jak to się dzieje. Być
może problemem jest większa ilość czasu? Paradoksalnie, nic cię nie goni, stąd zwalniasz…Kiedyś nie miałaś czasu, wiedziałaś, że musisz sobie poradzić w mig. Dlatego działałaś z prędkością błyskawicy.
Dzisiaj coraz bardziej wszystko rozłazi się w rękach. A czas przecieka między palcami.
Jest też inne wytłumaczenie. Po prostu się starzejesz…
Czy jest na to sposób?
To zależy, czy ci to przeszkadza.
Można bowiem przyjąć, że masz czas i nie musisz się spieszyć. Możesz zwolnić, dla zdrowia i by zwyczajnie nieco lepiej funkcjonować. Kręcenie się w kółko i mniejsza wydajność nie muszą przeszkadzać. Można się uśmiechnąć i zaakceptować ten fakt. I tyle. Jednak jeśli przeszkadza Ci mniejsza wydajność, to:
- warto zaprzyjaźnić się z kartką i długopisem,
- dobrze wszystko planować,
- załatwiać sprawy przy okazji,
- stosować zasadę 5 sekund. Jeśli coś zajmie mniej niż 5 sekund, lepiej zrobić to od razu.
- ćwiczyć pamięć i koncentrację, sięgając po zagadki i rebusy, to akurat warto robić zawsze,
- zadbać o dobrą dietę. Przede wszystkim ograniczyć ilość cukru, który niestety mocno ogranicza kreatywność i dobre myślenie. Odpowiada również za coraz powszechniejszą mgłę mózgową,
- obniżyć poprzeczkę. Dać sobie czas…