Jak dbać o pamięć po 50?

Warto pamiętać piękne chwile, by móc do nich wracać…oraz te gorsze, by umieć się przed nimi chronić i nie popełniać podobnych błędów w przyszłości. Nic nie czyni nas takimi szczęściarami, jak właśnie życiowe doświadczenie. Problem w tym, że z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażone na zapominanie…Pamięć szwankuje, koncentracja już nie ta, szybkość uczenia również. Jak temu zaradzić? Jak dbać o pamięć po 50? Przede wszystkim zapobiegać problemom. Tak, już teraz, nawet jeśli jeszcze nie zauważyłaś, że coś się dzieje niepokojącego…Profilaktyka daje najlepsze efekty. Oto kilka sposobów o udowodnionej skuteczności.

Spaceruj

Badanie przeprowadzone w Australii na grupie pięćdziesięciolatków mających problemy z pamięcią udowodniło, że systematyczne spacerowanie spowalnia wystąpienie niekorzystnych zmian w mózgu, w tym starzenie jego struktur. Po sześciu miesiącach spacerowania trzy razy w tygodniu po 50 minut badane osoby miały lepsze wyniki testów pamięci od osób niespacerujących.

Dodatkowe korzyści? Dotlenienie, lepszy wygląd i samopoczucie.

jak dbać o pamięć po 50

Śmiej się

Chcesz poprawić pamięć? Jak najczęściej się śmiej. Na Uniwersytecie w Maryland dowiedziono, że endorfiny wytwarzające się wtedy, kiedy się śmiejemy, mają korzystny wpływ na koncentrację.

Walcz ze stresem

Wszechobecny stres nie sprzyja naszej pamięci. Pod jego wpływem dochodzi do wysokiego wydzielania kortyzolu, który ma destrukcyjny wpływ na proces uczenia się.

Pisz odręcznie

Dotykowe ekrany i urządzenia nagrywające nie pomagają naszej pamięci. Badacze wskazują, że dla naszych mózgów dużo lepsze są pióra i notesy. Robienie odręcznych notatek sprzyja zapamiętywaniu.

Stosuj zróżnicowaną dietę

Jedz produkty sezonowe i lokalne. Pamiętaj o magnezie i kwasach omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. W tygodniowym menu zadbaj o obecność tłustych ryb, orzechów, zielonych warzyw.

Powiedz „nie” lenistwu intelektualnemu

Bądź sama dla siebie wyzwaniem. Motywuj swój mózg do wysiłku. Gwarantuj mu bodźce społeczne, artystyczne, intelektualne. Rozwiązuj krzyżówki, graj w szachy, scrabble, sudoku, chodź na wystawy, bierz udział w wydarzeniach artystycznych. Ucz się języków obcych, nic tak nie pobudza pamięci, jak zostanie poliglotą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *