Gdy góry mnie wzywają…

Kiedyś, a było to bardzo dawno temu, nie rozumiałam, w czym tkwi fenomen gór. Że niby bierzesz nie taki lekki plecak i pocisz się, wspinając wysoko, tylko dla pięknych widoków? Po co się tak męczyć?

Tak, jak w tym kawale. Kobieta stoi na szczycie góry i mówi do męża – Kochanie, zobacz, jak świat jest piękny tam, na dole. A on odpowiada – skoro jest tam na dole tak piękny, to po co my tu się wdrapywaliśmy. No właśnie po co? Nie lepiej poleżeć i poopalać się?

No okazuje się, że często nie lepiej. Bo ciągnie nas w góry. Właśnie tam najlepiej odpoczywamy.  Dlaczego?

 

gdy góry wzywają

W górach naprawdę odpoczywasz

Mimo że się męczysz, to odpoczywasz. Pocisz się, nie czujesz nóg, a jednak jesteś szczęśliwa. Jak to możliwe?

Ano aktywny odpoczynek pozwala wypocząć psychicznie. Wędrówka wyłącza złe myśli, odcina Cię od rzeczywistości, od pracy, stresów, problemów. Czujesz się, jakbyś była w innym świecie. Stres wyparowuje, zmęczenie psychiczne, rozczarowanie ulatnia się. Twoja głowa uspokaja się, myśli układają tak, jak powinny.

Bliskość natury nastraja optymistycznie. Pozwala Ci spojrzeć na to, co Cię otacza i zrozumieć, że świat istnieje, mimo zawieruch, które Tobą targają. Nic nie jest w stanie poruszyć gór. Są majestatyczne, piękne o każdej porze roku. I zawsze na Ciebie czekają. Wystarczy, że raz pojedziesz, a już systematycznie będą Cię wołać.

Masz cel

Wielu z nas nie ma w życiu celów. Żyjemy, dryfujemy. Niby o czymś tam marzymy, ale nie decydujemy się w konkretny sposób działać. Nie mamy planu, który mógłby nas zaprowadzić tam, gdzie pragniemy.

Wyjazd w góry to zmienia. Pozwala cieszyć się z oglądania nowych miejsc i zdobywania szczytów. Chodzenie w górach to pokonywanie własnych słabości, ogromna motywacja do wysiłku i satysfakcja, że się udało. To radość z osiągania wyznaczonych celów.

Bo to posiadanie celu czyni nas szczęśliwszymi. I dążenie do niego również.

I siłę

Góry pomagają Ci uwierzyć w siebie. Leczą Cię z tego, co Ci ciąży i pozwalają uwierzyć w siebie. Sprawiają, że wszystko zaczyna się układać, a Ty jesteś nastawiona na działanie.

Dlatego tysiące ludzi co rok, a nawet kilka razy w roku, chodzi po górach obserwując ich piękno i odkrywając tajemnicę. Mimo że jest ciężko, bywa naprawdę trudno i męcząco. Jednak to takie zdrowe zmęczenie!

A Ty, lubisz góry? Jak często Cię góry wzywają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *