Domowe sposoby na ból kolana. To działa?
Tu boli, tam strzyka. Gdzie indziej powoduje dyskomfort. Takie uroki wieku. SKS – starość, kurde, starość. Czy może niekoniecznie? Może są sposoby, żeby jednak bolało mniej? I to nie farmakologiczne metody, ale domowe, naturalne i bezpieczne w stosowaniu? Takie jak domowe sposoby na ból kolana? Okazuje się bowiem, że po 50 czasami jak coś “siepnie” w kręgosłupie czy w nodze, to można mieć kilka dni wyjętych z życia.
Dlaczego pojawia się ból kolana po 50?
Ból kolana po 50 może mieć różne przyczyny. Po pierwsze może wynikać z kontuzji, przetrenowania. Po dłuższym okresie braku ruchu postanawiamy potrenować i nagle dopada nas dyskomfort. Typowe niezależnie od wieku.
Czasami przyczyną jest przeciążenie, dźwiganie ciężarów.
Im mamy więcej lat, tym mamy większe ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych.
Gdy boli…
Na mocny ból można wziąć lek przeciwbólowy. Gdy obrzęk i ból będą mniejsze, warto pomału, ale systematycznie wprowadzić do aktywności fizycznej treningi.
Na początek doskonały będzie trening na roweru stacjonarnym. Poza tym warto zwrócić uwagę na styl życia. Maź stawowa zanika pod wpływem stresu, palenia papierosów, małej ilości płynów oraz niezdrowej diety. Ból w tym wydaniu jest sygnałem ostrzegawczym od organizmu, sygnałem, którego nie należy bagatelizować. Tylko warto dotrzeć do przyczyn i z nimi zawalczyć.
Ćwiczenia i spacery
Podstawa to systematyczny ruch. Najlepiej, gdy aura na to pozwala, na świeżym powietrzu. Codzienne spacery oraz ćwiczenia w domu mogą znaczącą poprawić nasze samopoczucie.
Dobra waga
Druga ważna kwestia to waga. Nasze ciało nam podziękuje, jeśli zrzucimy nadmierne kilogramy…kolana odetchną. Niestety nie ma złotych recept, magicznych tabletek, potrzebna jest zmiana menu. Więcej warzyw, mniej przetworzonych dań, najlepiej wyeliminowanie cukru, białej mąki, zwiększenie ilości wody. To podstawa. Tyle wystarczy, by dzień po dniu zrzucić to, co nam ciąży.
Kolagen
Na ból kolana warto profilaktycznie przyjmować dobry kolagen.
Gdy jesteśmy młode, nasz organizm nie ma problemu z produkcją kolagenu, z wiekiem jednak jego zdolność do tego spada, dlatego tak wiele osób decyduje się na suplementację i chwali sobie uzyskane w ten sposób efekty.
Witaminy
Dobre efekty może przynieść suplementacja witaminą C, D3i K2, które wzmacniają organizm oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie stawów i kości.
Zastrzyki z kwasem hialuronowym
To co prawda nie jest domowy sposób na ból kolana, ale doraźnie pomaga. Szybko przynosi ulgę i ułatwia funkcjonowanie. Osoby, które miały problem z poruszaniem się, zginaniem nóg, zauważają ogromną poprawę. Niestety zastrzyk trzeba wykonać w gabinecie, jest on również stosunkowo drogi.
Domowe sposoby na ból kolana
A co Wy polecacie?
“Przede wszystkim żywokost, w jakiejkolwiek postaci, mój mąż wykopał korzenie żywokostu na jesień, ja wyszorowałam i pokroiłam do dużego słoja i zalałam spirytusem tak 60,70% procentowym, później w chłodnym ciemnym miejscu musi się macerowac ok.3 tygodnie, następnie zalałam do buteleczek i smaruję chore i bolące stawy, o dziwo przestało boleć, polecam. Są także w aptece maści z żywokostu” Regina
“Kurkumina dobrej firmy, smaruję też miksturą 100ml smalcu gęsiego+50 ml olejku rycynowego+ balsam z omułka 150-200ml” Barbara
“Glukozamina z wit C i innymi składnikami bardzo pomaga, lecz musi być w składzie najlepiej 1000 i więcej jednostek glukozaminy tak, żeby brać 1 tabletkę dziennie podczas posiłku, gdyż jest to też szkodliwe na żołądek, ja tak kupuję 1000 lub 1200 jednostek, przyjmuję 3 lub 4 miechy, potem przerwa i dalej i to bardzo mi pomogło, tak zalecił mi ortopeda kiedyś” Elżbieta
Inny polecany sposób? Beata zmieniła dietę, wyeliminowała z niej mleko i produkty mleczne i poczuła się znacznie lepiej.
Na pewno pomoże też imbir, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Herbata imbirowa pita systematycznie może zdziałać cuda.