Czy po 50 włosy muszą wypadać?
Niektórym kobietom niezwykle trudno zachować zdrowe i gęste włosy po 50. Już około 45 roku życia skazane są na powolne przerzedzanie. Czy tak rzeczywiście musi być? Czy włosy „w pewnym wieku” muszą wypadać? Jak je wzmacniać, by zapobiegać utracie gęstości? Czy po 50 włosy muszą wypadać?
Czy po 50 włosy muszą wypadać? Wypadanie włosów a wiek
Wypadanie włosów wraz z wiekiem to częste zjawisko. Choć dotyczy przede wszystkim mężczyzn (co łatwo zauważyć na każdej ulicy i coraz częściej występuje już po 30 roku życia), to można zaobserwować ten problem także u kobiet. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko przerzedzania włosów u pań. Skala może być różna – od lekkiej, niemal niezauważalnej, do mocno zaawansowanej.
Według badań opublikowanych przez National Institutes of Health, problem wypadania włosów u kobiet nasila się wraz z wiekiem. Stanowi spore wyzwanie. Kobiety bowiem bardzo przeżywają fakt utraty włosów, wiąże się to u nich z silnym stresem i problemami z samooceną.
Niestety wypadanie włosów u kobiet jest mniej akceptowalne społecznie, stąd sam fakt utraty włosów jest przez kobiety silnie przeżywany.
Wypadanie włosów a menopauza
Według badaczy zajmujących się problemem utraty włosów, aż 2/3 kobiet po menopauzie ma problem z przerzedzaniem włosów, a nawet łysiną. Jest to wypadanie włosów typu żeńskiego (FPHL) lub łysienie androgenowe.
W trakcie menopauzy i tuż po niej spada ilość estrogenu, zmieniają się proporcja estrogenu do testosteronu, co niestety negatywnie wpływa na wygląd fryzury i sprzyja łysieniu.
Jak wygląda ten proces?
Jest on inny od tego obserwowanego u mężczyzn. U panów włosy wypadają w okolicy skroni, a następnie na czubku głowy, by z czasem obszar bez włosów utworzył „łyse” miejsce na głowie, a włosy porastają wtedy obszar z tyłu głowy.
U kobiet wypadanie włosów następuje wolniej. Najpierw dotyczy obszaru w okolicy przedziałku i na szczycie głowy. Z czasem może się „rozlewać” po całej głowie, doprowadzając do tego, że na środkowej części głowy włosy zostają mocno przerzedzone.
Mieszki włosowe kurczą się, co powoduje, że włosy stają się cieńsze, coraz cieńsze, by ostatecznie zanikać. Faza wzrostu włosów ulega skróceniu, mniej włosów rośnie, więcej wypada.
Dlaczego kobietom wypadają nadmiernie włosy?
Kobiece wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Wymienia się najczęściej:
- stres fizyczny i psychiczny – szczególnie długotrwały,
- zmiany hormonalne występujące w okresie menopauzy,
- naturalne starzenie się organizmu,
- uboga dieta.
Czynnik genetyczny też ma ogromny wpływ – rodzinne problemy z wypadaniem włosów niestety najczęściej obserwowane są u babć, matek, córek, itd.
Co można zrobić?
Nie mamy wpływu na wiek, ani na predyspozycje genetyczne. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić.
- Możemy zadbać o gospodarkę hormonalną, najlepiej u dobrego endokrynologa lub ginekologa,
- Nauczyć się radzić sobie ze stresem,
- Zadbać o wagę! Tak, badania wykazały, że wysokie BMI ma negatywny wpływ na…wygląd naszych włosów.
- Szczególnie źle na tempo starzenia wpływa…nadmiar cukru. Detoks cukrowy wskazany!
- Zwrócić uwagę na dietę, niech będzie dobrze zbilansowana, oparta na zdrowych produktach i składnikach odżywczych,
- Warto wykonywać regularne badania krwi – wypadanie włosów często jest spowodowane anemią i niedoborem niektórych witamin,
- Zbadać tarczycę – nieprawidłowa praca tarczycy może powodować problemy z wyglądem fryzury. Przeczytaj niedoczynność tarczycy a menopauza.
- Zwróć uwagę na stan skóry głowy. Niektóre problemy autoimmunologiczne mogą prowadzić do utraty włosów.
- Wzmocnij włosy od środka, stosując dobre tabletki zawierające cenne witaminy i składniki mineralne.
- Porozmawiaj z lekarzem. Najprostszy sposób na poprawę wyglądu fryzury to stosowanie 5% roztworu minoksydylu. Jest to naprawdę skuteczna metoda. Niestety jest też zła wiadomość. Jeśli przestaniesz stosować minoksydyl, problem powróci, dlatego decydując się, nastaw się na systematyczną aplikację, która pozwoli Ci uchronić fryzurę.