Niedoczynność tarczycy a menopauza. Problem aż 26% kobiet

Problemy z tarczycą mogą zacząć się w okresie menopauzy. To nie jest rzadki problem, ale taki, który dotyczy aż 26% osób. Zazwyczaj pojawia się niedoczynność tarczycy, a wraz z nią spadek energii, drażliwość, nastroje depresyjne i tycie. Niedoczynność tarczycy a menopauza – to silny związek. Jak sobie z nim radzić?

Zaburzenia pracy tarczycy dotyczą co 5 Polaka. Chorują jednak głównie kobiety.

Co to jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla umieszczony w okolicy szyi. To jeden z ważnych elementów układu dokrewnego, który kontroluje tempo metabolizmu. Jego rola jest jednak znacznie szersza. Wywiera wpływ niemal na każdy narząd. Dlatego nieprawidłowa praca tarczycy zazwyczaj jest mocno odczuwana.

niedoczynność tarczycy a menopauza

Jak objawia się niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy powoduje zazwyczaj:

  • zaburzenia nastroju (depresja, drażliwość),
  • niski poziom energii,
  • przyrost masy ciała,
  • zaburzenia snu,
  • poczucie rozkojarzenia.

Co ciekawe, niedoczynność tarczycy nie musi powodować żadnych objawów. Warto też dodać, że wymienione powyżej symptomy są tożsame z objawami menopauzy, co jednoznacznie potwierdza problemy diagnostyczne w tym zakresie. Bo można zadać sobie pytanie – skąd te symptomy? Czy spowodowane są menopauzą, czy problemami z tarczycą?

Niedoczynność tarczycy może powodować, że organizm utraci serotoninę i inne ważne neuroprzekaźniki, które wpływają na nastrój. Dlatego tak często prowadzi do depresji i z tego powodu jest podwójnie groźna.

Dlaczego menopauza może mieć wpływ na kłopoty z tarczycą?

W okresie menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenu.

Naukowcy odkryli, że niski poziom estrogenu może powodować kłopoty z tarczycą.

Menopauza i choroba tarczycy sprawiają, że pojawiają się przykre objawy w większym nasileniu. Życie z nimi jest dużo trudniejsze.

Koniecznie zbadaj tarczycę po 50. Niedoczynność tarczycy a menopauza

Zaburzenia tarczycy występują często po 50. Warto zatem wykonać badania, zwłaszcza jeśli obserwujemy u siebie charakterystyczne objawy.

Sprawdź poziom hormonu TSH – hormonu tarczycy. Gdy potwierdzi się niedoczynność tarczycy, potrzebna będzie suplementacja jodem, a także przyjmowanie T3, T4 – dawkę dobiera lekarz.

Podstawa to znalezienie dobrego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *