Czy po 50 pojawia się starość?

Starość nie radość mówią. I czasami mają rację. Na szczęście nie zawsze. Z drugiej strony wielu zastanawia się, kiedy właściwie się ten legendarny stan zaczyna. W jakim momencie puka do drzwi i mówi radośnie lub całkiem nie, bo…przygnębiony – “oto jestem”. Czy po 50 pojawia się starość? Tak, to naprawdę ten moment? A może wcale nie?

Starość kiedyś i dziś

Dzisiaj coraz głośniej mówi się o przesunięciu pokoleniowym. Później zaczynamy zakładać rodziny, później rodzimy dzieci. Dzisiejsza 30 to dawna 20, a 50 to 40. Na logikę zatem starość przychodzi dużo później niż kiedyś.

Dłuższe życie

Żyjemy zdecydowanie dłużej. Średnia długość życia kobiety w Polsce wynosi 81,7 lat. Biorąc pod uwagę, że nie tak dawno, bo w 1800 roku było to średnio 39 lat, to…można uznać, że różnica jest ogromna.

Żyjemy dłużej, starzejemy się wolniej i później. Mamy dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań – kosmetycznych. Możemy świadomiej dbać o zdrowie. Medycyna jest na wysokim poziomie (gorzej z dostępnością rozwiązań przez nią oferowanych), w przeciwieństwie do przodków mamy dużo wyższą wiedzę na temat zasad higieny i jej wpływu na nasze życie.

czy po 50 zaczyna się starość

Jednocześnie jednak żyjemy w bardziej zatrutym środowisku, ziemia jest bardziej wyjałowiona, a pożywienie dużo gorszej jakości. Do tego trzeba doliczyć stres, ogromne tempo życia, presje…Nawet biorąc to pod uwagę, nie da się ukryć, że żyjemy w wyjątkowo dobrych czasach, a nasz komfort życia jest dużo wyższy.

Czy po 50 pojawia się starość?

Nie ma umownej granicy, po której przekroczeniu pojawia się starość. Duże znaczenie mają indywidualne predyspozycje, stan zdrowia, samopoczucie, styl życia, obciążenie genetyczne, podejście. Poza tym coś, na co nie mamy pełnego wpływu – szczęście w życiu.

Na pytanie, kiedy zaczyna się starość, spróbowali odpowiedzieć naukowcy. Biorąc pod uwagę współczesną długość życia, ocenili, że w przypadku kobiet “starość” (jakkolwiek źle brzmi to słowo) może zaczynać się po 70. Wcześniejsze lata uznawane są za okres średni. Niektórzy badacze lata do 50 zaliczają do młodości. Łatwo zatem zauważyć, że zarówno “lata średnie, jak i młodość i starość” mają obecnie inne ramy czasowe.Starość przychodzi później…To dobrze!

4 thoughts on “Czy po 50 pojawia się starość?

 • 24 czerwca, 2020 o 2:12 pm
  Permalink

  Odwieczny temat jak ….. co pierwsze jajo czy kura ? No i, od ilu lat zaczyna sie syarosc. Sa tacy co starzy od mlodu, a sa tacy co sie nigdy nie starzeja. Kto jak chce, grunt pieknie i zdrowo zyć

  Odpowiedz
 • 24 czerwca, 2020 o 2:12 pm
  Permalink

  Starość zaczyna się w 63 roku życia.

  Odpowiedz
 • 24 czerwca, 2020 o 2:19 pm
  Permalink

  Po 50 to ledwo dojrzałość. Starość jest wtedy gdy zmoże choroba, gdy człowiek przestaje być samodzielny fizycznie lub psychicznie. Dla mnie starość zaczyna się gdzieś po 70.

  Odpowiedz
 • 6 lipca, 2020 o 1:59 pm
  Permalink

  Każdy człowiek może się czuć staro nawet ten po 30 roku życia Zayezy to od sprawności umysłowej jak również fizycznej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *