Czy gorczyca może pomóc ci zachować zdrowie?
Pospolita gorczyca, będąca najważniejszym składnikiem musztardy, może pomóc ci w zachowaniu zdrowia. To bowiem nie tylko przyprawa, ale wartościowe zioło! Niewiele osób wie, że te małe białe ziarenka mają wszechstronne właściwości: przeciwzapalne, ale także wspierające trawienie. W czym jeszcze pomocna może być gorczyca? I jak możesz ją stosować? Jakie zalety niesie gorczyca dla kobiet dojrzałych? Oto lista, która jest naprawdę długa.
Kiedyś moczono stopy w musztardzie
Prozdrowotne właściwości gorczycy są powszechnie znane. Wykorzystywano je już setki lat temu. Przed laty znany był zwyczaj moczenia stóp w musztardzie, co miało oczyszczać krew z toksyn i sprzyjać szybkiemu zdrowieniu.
Dzisiaj ziarna gorczycy wykorzystywane są nie tylko w formie musztardy, ale w wersji podstawowej – stosowane od zewnątrz i od środka, najczęściej przy wykorzystaniu gorczycy białej.
Gorczyca działa ochronnie na żołądek
Zjedzenie gorczycy może skutecznie wspomóc działanie układu pokarmowego. To dlatego, że nasiona gorczycy są aż niemal w 20% zbudowane ze śluzu, który po spożyciu pokrywa układ pokarmowy i chroni jego struktury przed podrażnieniami. Ułatwia również przepływ pokarmu.
Wykazano, że nasiona gorczycy zmniejszają stan zapalny i chronią przed stanami chorobowymi toczącymi się w układzie pokarmowym. Przeciwdziałają wrzodom, nadkwasocie i stanom zapalnym jelit. Są przydatne również w przypadku bólu. Dzięki nim poprawia się wydzielanie soku żołądkowego.
Stosowane systematycznie mogą wspomagać trawienie, pozwalać na oczyszczanie układu pokarmowego, w tym na ochronę przed zaparciami i wzdęciami. Dzięki nasionom gorczycy możemy wspomóc organizm w prawidłowym trawieniu i zapobiec popularnym problemom trawiennym, w tym niestrawności, ale też na drugim biegunie braku łaknienia.
Ponadto gorczyca ma obniżać poziom złego cholesterolu.
Jak stosować gorczycę do wzmacniania układu pokarmowego?
Naturalne rozwiązania są najlepsze. Dlatego jeśli chcemy stosować gorczycę do wzmocnienia układu pokarmowego, należy zalać jedną łyżkę ziaren gorczycy szklanką wody i tak przygotowaną miksturę gotować przez kilka minut. Pić całość razem z ziarnami po jedzeniu w ilości ¼ szklanki.
Na bóle reumatyczne
Gorczyca biała to również dobre remedium na bóle reumatyczne. Jak stosować tę naturalną metodę? Wystarczy napełnić woreczek bawełniany nasionami i przykładać do bolącego miejsca.
W formie okładów gorczyca biała nadaje się na bóle stawowe i bóle mięśniowe. Można ją przykładać na kilka minut, ale też pozostawić przy skórze na całą noc.
Gorczyca na wysokie ciśnienie krwi
Gorczyca biała jest też z powodzeniem wykorzystywana na wysokie ciśnienie krwi, powodujące nadciśnienie, podstępną chorobę, która dotyczy prawie 10 miliona osób, najczęściej po 55 roku życia.
Na serce
Jeśli na wysokie ciśnienie krwi, to również na serce. Gorczyca może skutecznie regulować pracę serca, sprawiając, że bicie najważniejszego mięśnia staje się bardziej miarowe. Co ciekawe systematyczne stosowanie gorczycy obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz wystąpienie nowotworów.
Na starzenie się skóry
Niewiele osób wie, że gorczyca może spowolnić starzenie się skóry. Małe ziarenka w połączeniu z sokiem aloesowym lub olejem kokosowym błyskawicznie nawilżają skórę i wzmacniają jej strukturę, chroniąc przed przedwczesnym pojawianiem się na niej zmarszczek. Dzieje się tak z uwagi na wysoką zawartość witamin: B, folianów, niacyny, tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego i antyoksydantów.
Na zapalenie zatok
Stan zapalny zatok to nic przyjemnego. Gorczyca po podgrzaniu i włożeniu do bawełnianego woreczka może pomóc w ograniczeniu problemów z zatokami. Gorczyca działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Warto wypróbować!
Dla bogactwa składników odżywczych
Gorczyca to bogactwo składników odżywczych, takich, jak: magnez, selen, kwasy tłuszczowe omega 3, mangan, cynk. Wszystkie te składniki skutecznie wzmacniają ciało i umysł oraz chronią przed chorobami. Duża zawartość błonnika dba o optymalne trawienie i usuwanie zbędnych składników pokarmowych. A zawartość witaminy K ma wpływ na krzepnięcie krwi. Niewielka zawartość sodu sprawia, że nasiona gorczycy są dobre dla nerek. Obniżają poziom cukru we krwi, stąd stosowanie ich powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza jeśli chorujemy na cukrzycę.