6 sposobów na uderzenia gorąca. Inne niż hormonalna terapia zastępcza
Hormonalna terapia zastępcza to najpopularniejsza metoda minimalizująca przykre objawy menopauzy. Pozwala przetrwać najtrudniejszy czas oraz, co udowodniają wyniki badań, zmniejsza ryzyko osteoporozy. Niestety, jak każdy lek, niesie skutki uboczne – może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi i raka endometrium. Stąd coraz częściej kobiety szukają alternatywnych metod dla hormonalnej terapii zastępczej. Oto one. Co na na uderzenia gorąca?
Na początek dobra wiadomość
Uderzenia gorąca nie trwają wiecznie. Choć są uciążliwe, to można liczyć, że stosunkowo szybko miną. Aż 90% kobiet przestaje cierpieć z powodu uderzeń gorąca po 4-5 latach menopauzy. Nie oznacza to, że przez ten czas należy biernie czekać, aż przykry symptom przestanie nam dokuczać. Możemy sporo zrobić, by zmniejszyć problem. Oto metody, które działają.
Większa ilość błonnika: uderzenia gorąca
Badania udowadniają, że zwiększenie ilości błonnika w diecie pozwala ograniczyć problem z uderzeniami gorąca. Kluczowe jest jedzenie co najmniej 5 porcji warzyw dziennie oraz włączenie lokalnych sezonowych owoców bogatych w antyoksydanty. Poza tym należy stosować dietę niskotłuszczową, bogatą w produkty z pełnego ziarna. Kluczowe jest ograniczenie spożycia mięsa.
Naukowcy udowodnili, że wystarczy schudnięcie 5 kilogramów, by znacząco ograniczyć problem z uderzeniami gorąca. Natomiast u kobiet, którym udało się zrzucić 10 kilogramów, uderzenia gorąca całkowicie się skończyły.
Aktywność fizyczna
Menopauzę przetrwamy również w lżejszym wydaniu, jeśli zadbamy o aktywność fizyczną. Systematyczny codzienny wysiłek, najlepiej trwający minimum 30 minut wystarczy. Nie potrzeba wychodzenia na siłownie. Wystarczy energiczny marsz czy jazda na rowerze.
Zioła na uderzenia gorąca
Na uderzenia gorąca dobroczynny wpływ ma olej z wiesiołka, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, żeń-szeń a także witamina E, która ma silne działanie antyoksydacyjne.
Zdrowe tłuszcze na uderzenia gorąca
Chcesz poradzić sobie z przykrymi objawami klimakterium? Sięgnij po olej lniany, który jest cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, zawierających lignany lniane, pełniące rolę estrogenu. Dzięki niemu można w naturalny sposób wspomóc działanie układu hormonalnego.
Leki na recepty
Przebieg menopauzy minimalizują również leki dostępne na receptę, które wpływają na impulsy nerwowe i przepływ krwi. Mowa o środkach zawierających ergotaminę, klonidynę i gabapedynę.
Fitoestrogeny
Znanym sposobem na uderzenia gorące i inne przykre objawy menopauzy są fitoestrogeny i izoflawony, które działają na recepty estrogenowe beta. W tej grupie produktów najważniejsze są przede wszystkim – soja, soczewia, ciecierzyca i ekstrakt z koniczyny czerwonej.