Odpoczywaj tak ciężko jak pracujesz

Ludzie, mający ciężko w życiu, nie odpoczywają. A gdy znajdują czas na chwilę wytchnienia, to marnują ją na aktywności, które im nie pomagają. W konsekwencji tego chodzą wiecznie zmęczeni. Pojawiają się przebłyski energii, ale dość szybko są gaszone. Przez życiową prozę i obowiązki, które się mnożą. Jak głupie pojawiają się nowe cele, a króliczek z marchewką w zębach ucieka, ciągle ucieka. Osoby, które osiągnęły w życiu więcej, wiedzą, że odpoczywać trzeba. To nie możliwość, a konieczność. I co istotne odpoczynkowi trzeba poświęcać tyle samo uwagi co pracy. Trzeba odpoczywać równie ciężko, jak się pracuje. Tylko w ten sposób można ocalić siebie i najbliższych!

Odpoczywaj tak ciężko jak pracujesz

Odpoczynek jako reset

Odpoczynek pozwala zrzucić z ramion balast. To jak ściągnięcie ciężkiego plecaka w gorący dzień w wędrówce pod górę. Zdejmujesz, siadasz w pięknym miejscu nad strumieniem i zamykasz oczy. Potem je otwierasz, widzisz motyle i drobne zwierzęta. Czujesz, że życie mimo Twojej intensywności i zmęczenia trwa i ma się dobrze. Na nowo uświadamiasz sobie, że i Ty przetrwasz. Bo jest ciężko, ale jeszcze będzie pięknie.

Odpoczynek jest niezbędny, by wyciszyć mózg, emocje, usunąć napięcie, wzmocnić ciało. To jedyny sposób, by na nowo zdobyć energię, bez której nie mamy szans na wydajne i satysfakcjonujące działania. Bez dobrego odpoczynku nie ma dobrej pracy. Tak, to takie proste.

Ochrona przed depresją

Odpoczynek chroni nas przed powszechnymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji. Dzięki relaksowi możemy zdobyć niezbędny dystans, uciec z rąk przepracowania, uniknąć rozczarowania życiem.

Pytanie, czy masz czas odpoczynek – jest bezzasadne. Musisz go mieć. Jeśli go nie znajdziesz, to potrzeba wytchnienia znajdzie Cię sama. Dopadnie szponami choroby, w tym depresji, która nie wypuści zbyt łatwo. Będzie trzymać w mocnym uścisku, wymuszając zwolnienie, zastanowienie się i przystanięcie. Jednak w takim wydaniu, który będzie trudny do zaakceptowania.

Ludzie, którzy żyli zbyt intensywnie, wierząc, że tak trzeba, bez niezbędnego czasu dla siebie i najbliższych, bardzo szybko przekonują się, gdzie taka postawa prowadzi. Do otchłani, w której nie ma już szczęścia i uśmiechu. Wrzuca w dziurę, z której niezwykle trudno wyjść.

Lepsze relacje

Odpoczynek to wartość sama w sobie. Rezygnując z niej, narażamy się na nieporozumienia, konflikty, złość i stres. Nasze relacje cierpią, przyjaźnie rozpadają się, związki zmieniają się. Po czasie oddalenie od bliskich ludzi jest tak ogromne, że bardzo trudno na nowo się do siebie zbliżyć.

Brak odpoczynku to brak czasu, który niszczy rodzinę, małżeństwo, związek i przyjaźń.

Odpoczynek jako dorzucanie do życiowego pieca

Życie to nie wyścigi. Niestety media i producenci wielu dóbr robią wszystko, żeby wciągnąć nas w kołowrotek. I czerpać z tego zyski. W związku z tym, że jesteśmy nieświadomi wielu zagrożeń, to dajemy się wciągnąć w wieczne ganianie za czymś, co nas mami i rozbudza wyobraźnię. Coraz bardziej przepadamy.

Tymczasem praca i pieniądze, zaszczyty i władza to nie wszystko. Na co dzień naprawdę liczy się to, czy ktoś czeka na nas w domu, czy mamy do kogo się przytulić, z kim pogadać, wyjść na kawę, do kogo się uśmiechnąć.

Codzienność powinna obfitować nie tylko w pracę, ale też w odpoczynek, który pozwoli dorzucać do pieca, dbając o to, by nasze ognisko nie dogasało, a wraz z nim by nie znikała w nas werwa, ten niesamowity błysk w oku, który właściwie wszystko zmienia.

Dlatego pracuj ciężko, ale równie ciężko odpoczywaj. To jedyny sposób na dobre życie! Zabraknie jednego czynnika z tego równania, a przepadasz! Nie ignoruj wartości odpoczynku.

Jeden komentarz do “Odpoczywaj tak ciężko jak pracujesz

  • 20 grudnia, 2022 o 10:40 am
    Bezpośredni odnośnik

    Kobiety mają tendencję to tego żeby pracować wszędzie gdzie się da póki nie przyjedzie ambulans pogotowia. Taka prawda. Ja powtarzam swoim znajomym często, że jak Ty padniesz to nikomu nie pomożesz, więc jeśli chcesz pomagać, pamiętaj żebyś był do tego zdolny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *