Objawy menopauzy po 50. Znasz je aż za bardzo?
Menopauza wywołuje skrajnie różne emocje. Z jednej strony niedowierzanie, z drugiej ulgę, czasami złość, innym razem radość. Można się irytować, że coś się kończy, ale też ucieszyć się, że comiesięczna gehenna przechodzi do przeszłości. Teraz jest czas na seks bez strachu i na pełnym spontanie. Kobiecość wcale się nie kończy, nabiera tylko dojrzalszego, spokojniejszego wymiaru. Dlatego zamiast objawy menopauzy po 50 odbierać jak cios w serce, lepiej je zaakceptować. Iść do ginekologa i powalczyć o to, by czas pełen wyzwań minął bez skazy.
Menopauza po 50
Menopauza po 50 to brak miesiączki przez jeden rok. Moment, kiedy dokładnie to następuje, bywa różny. Jednak zazwyczaj datuje się go na późne lata 40-te lub wczesne 50-te. Średni wiek w Polsce rozpoczęcia klimakterium to 51 lat. Ostatnia miesiączka występuje zazwyczaj między 50 a 55 rokiem życia.
Uważa się, że termin menopauzy ma ścisły związek z naszą genetyką. Istnieją jednak czynniki, które przyspieszają przekwitanie, między innymi palenie papierosów.
Jakie objawy menopauzy po 50 wskazują, że się zaczęło?
Objawy menopauzy po 50 wynikają ze zmienionej gospodarki hormonalnej, a szczególnie obniżonej produkcji progesteronu i estrogenu w jajnikach.
Objawy menopauzy odczuwa się zazwyczaj na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Już wtedy, kiedy spada produkcja hormonów. Każda kobieta może obserwować u siebie nieco inne objawy. Mogą się one różnić nawet w obrębie tej samej rodziny. Inaczej przekwitanie może przechodzić siostra czy matka.
Najczęściej występują:
- uderzenia gorąca (odczuwa je około 75% kobiet, to najczęstszy objaw. Może występować w dzień i w nocy. Zazwyczaj odczuwane są w górnej partii ciała, często powodują zmianę koloru skóry na bardziej czerwoną. Uderzeniom gorąca może towarzyszyć pocenie się, kołatanie serca, zawroty głowy. Mogą pojawiać się raz lub kilka razy dziennie, przez rok lub przez wiele lat. Uderzenia gorąca często pojawiają się, gdy pije się alkohol, je się pikantne potrawy oraz w sytuacjach stresowych)
- nocne poty,
- bezsenność,
- nietrzymanie moczu,
- suchość skóry,
- nieregularne cykle,
- skłonność do tycia
- suchość pochwy i tendencja do stanów zapalnych
- ból mięśni i stawów
- kołatanie serca (obniżony poziom estrogenu zmniejsza elastyczność tętnic,
- obniżony nastrój,
- niższe libido.
Menopauza zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. A także chorób serca i udaru.
Czy to już menopauza?
Jeśli bierzesz tabletki antykoncepcyjne lub rozpoczęłaś hormonalną terapię zastępczą, określenie momentu rozpoczęcia menopauzy może być trudne. Na pewno sprawę ułatwia obserwacja organizmu, ze zwróceniem uwagi na typowe objawy. Można także zdecydować się na badanie krwi w celu sprawdzeniu poziomu hormonów (zwłaszcza FSH – hormonu folikulotropowego).
Jak radzić sobie z menopauzą?
Udaj się do lekarza i porozmawiaj o hormonalnej terapii zastępczej. Zwróć uwagę na dietę, by była różnorodna i dobrze zbilansowana. Dbaj o aktywność fizyczną i kontroluj wagę ciała. Unikaj pokarmów, które nasilają objawy (pikantne potrawy, alkohol, papierosy). Ubieraj się w lekkie, bawełniane tkaniny, najlepiej na cebulkę. Dbaj o przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Latem używaj wentylatora, jeśli to możliwe, zainwestuj w klimatyzację.
Mam 60 lat ,a menopauza dokucza mi od dwóch lat. najgorsze są uderzenia gorąca .To mnie normalnie zabija.
Menopauza jest ciezkim przezyciem