Pasje i rozwój

O skutecznej komunikacji słów kilka

Najwięcej problemów dzisiejszego świata bierze się z tego, że nie umiemy się ze sobą komunikować. Niby rozmawiamy, mówimy i słyszymy, ale na niewiele się to zdaje, skoro każdy pozostaje przy swoim i nie chce zrobić nawet pół kroku do przodu. Gdyby tego było mało, popełniamy całą listę błędów, które jeszcze bardziej oddalają nas od siebie, co sprawia, że porozumienie staje się niemożliwe. Jak dbać o skuteczną komunikację? Czego nie robić? A o czym zawsze pamiętać?

Koniec z gierkami

Skuteczna komunikacja to szczera komunikacja. To mówienie wprost. Unikanie gierek, manipulacji, dawania komuś do zrozumienia, robienia przytyków, aluzji. Żadne tam lawirowanie, mącenie, tylko prosty szczery komunikat.

Chcesz czegoś? Powiedz to. Wprost. Bądź szczera ze sobą i swoim rozmówcą. Czy to dobry sposób?

Tak, bo oszczędzasz czas i energię na podchody. Od razu uzyskujesz wiadomość zwrotną. Nawet jeśli nie jest to klasyczna odpowiedź – tak lub nie, to nawet brak odpowiedzi jest już odpowiedzią. Reakcja rozmówcy już sporo mówi o tym, na ile możemy na danej osobie polegać. Mina, grymas, mowa ciała dadzą nam odpowiedź. Czasami są bardziej wymowne niż cała lista słów.

Jeśli dodatkowo powtórzymy pytanie lub zapytamy, czy dobrze rozumiemy brak odpowiedzi, trudno mówić o braku zrozumienia. Przekaz dotarł i warto po prostu wziąć sobie to do serca.

Szacunek dla własnych emocji

Skuteczna komunikacja zakłada, że szanujemy swoje emocje. Nie dajemy się myśleniu pod tytułem, przesadzasz, nie powinnaś się tak czuć, nie wydziwiaj. Skoro pojawiają się emocje, to traktujemy je jako ważną informację. Nie rodzą się one przypadkiem, ale z jakiegoś konkretnego celu. Być może jako głośny manifest, że właśnie nasze granice są przekraczane, a zasady łamane?

Nie ma znaczenia, na ile nasze emocje są „racjonalne”, czy uznawane jako „ważne” lub „śmieszne” przez naszego rozmówcę. Nie dajmy sobie wmówić, że histeryzujemy, przesadzamy, jesteśmy przewrażliwione. Mamy prawo do swoich emocji. Osoba, która nam to prawo zabiera, przekracza granicę, a to też sygnał dla nas, by zdobyć się na większą asertywność.

Skuteczna komunikacja to mówienie o sobie w kategorii – ja, ja myślę, ja czuję, ja to tak odbieram, bez atakowania drugiej strony, bez jej krytykowania.

Jeśli nasz rozmówca próbuje ośmieszyć nas z powodu naszych emocji, dyskredytuje nas z uwagi na to, że nie jesteśmy „twarde”, to jest to ważny powód, by zastanowić się, czy aby nie mamy do czynienia z kimś, z kim kontakty należy maksymalnie zminimalizować.

Zadawaj pytania

Możemy pewne rzeczy mówić, a być źle zrozumianymi. W drugą stronę podobnie. Możemy źle zrozumieć innych. I o konflikt nietrudno.

Jak temu zaradzić?

Pytać. Zadawać pytania – czy dobrze zrozumiałam, czy to masz na myśli, itd. Często okazuje się, że nasze słowa są całkowicie inaczej odbierane niż tego chcemy.

Nie bój się ciszy

Gdy ktoś do Ciebie coś mówi, daj sobie czas. Wsłuchaj się. Nie układaj sobie w głowie słów, jakie zaraz wypowiesz. Posłuchaj. Ucisz emocje.

Następnie pomyśl, co usłyszałaś i co chcesz odpowiedzieć. Nie bój się ciszy, daj sobie czas na to, by zebrać myśli, być może, żeby ochłonąć, by zrozumieć, co druga osoba do Ciebie powiedziała i co z tym możesz zrobić.

Skuteczna komunikacja to nie czas na elokwencję, piękne przemowy, przerzucanie się argumentami, szybkie ciosy słowne. To moment, w którym chcemy się do siebie zbliżyć, dogadać się i wypracować porozumienie.

Nie bój się kłótni

Istnieje mit, który mówi, że szczęśliwe pary się nie kłócą.

To nieprawda. Każda para się kłóci. Różnice polegają tylko na tym, w jaki sposób wygląda sprzeczka. Wymiana zdań może być toksyczna, może być też budująca. Konflikty mogą nas do siebie zbliżać lub dramatycznie oddalać.

Co zrobić, żeby konflikty były budujące:

  • skupiać się na temacie, nie odbiegać od niego (tu sprawdza się metoda zdartej płyty – nie o tym rozmawiamy, nie to jest tematem rozmowy)
  • nie uogólniać,
  • nie dać się prowokować,
  • nie obrażać,
  • nie wchodzić w schemat – oko za oko, ząb za ząb,
  • nie bać się,
  • nastaw się pozytywnie, że rozwiążecie problem. Okazuje się, że nastawienie ma ogromne znaczenie. Jeśli będziesz wierzyć, że porozumienie będzie bardzo trudne i pojawią się problemy, to tak będzie. Nastawisz się obronnie, łatwo będziesz reagować na zaczepki, dasz się sprowokować, a to niestety nie skończy się porozumieniem, wprost przeciwnie.

W skutecznej komunikacji nie chodzi o to, kto wygra. Cel jest inny. Chodzi o zrozumienie się nawzajem, porozumienie się i wypracowanie rozwiązania każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *