Nietrzymanie moczu. Bardzo częsty problem po 50
Nawet 60% kobiet po 50 roku życia doświadcza problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. U kobiet w wieku 75 lat i starszych problem dotyczy prawie 80% z nich. Na szczęście wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć. Jest to stosunkowo prosta w praktyce terapia, choć na początek wymaga przyznania, że problem istnieje, dzięki temu będzie można poszukiwać skutecznego rozwiązania. Warto to zrobić, by znacząco podnieść komfort życia.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Choć nietrzymanie moczu może dotyczyć nawet dwudziestolatek, to prawda jest taka, że ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem i to skokowo. Szczególnie wysokie jest u kobiet po 50. Panie po pięćdziesiątce są przede wszystkim narażone na problemy z mimowolnym popuszczaniem moczu, co wyjątkowo destrukcyjnie wpływa na ich komfort życia. Powodem jest najczęściej osłabienie mięśni dna macicy lub ich całkowite oderwanie, a także obniżony poziom estrogenów w okresie menopauzy.
Nie tylko wiek ma w tym wypadku znaczenie. Zwraca się również uwagę na inny fakt, mianowicie rodzenie dzieci, siłami natury. Ciężki, długotrwały poród, zwłaszcza kilkukrotny i wymuszający urodzenie dziecka o dużej wadze urodzeniowej niż przeciętna znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z trzymaniem moczu.
Kolejny czynnik to otyłość. Nadmierna waga powoduje wiele problemów, jednym z nich jest właśnie nietrzymanie moczu o różnym natężeniu i stopniu. Nie pomagają także problemy trawienne, w tym zaparcia, a także operacje ginekologiczne. Dodatkowo czynnikiem ryzyka jest intensywna praca fizyczna
Powodem nietrzymania moczu może być niedobór witamin i mikroelementów: szczególnie witamin z grupy B i magnezu. Prostym sposobem poprawy zdrowia jest sięganie po suplementy diety, a także produkty naturalnie bogate w składniki wspierające układ moczowy, takie jak pokrzywa, pestki dyni czy soja. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu jest niedobór witaminy D a także witaminy C.
Nietrzymanie moczu o różnym stopniu
Nietrzymanie moczu może mieć charakter łagodny i przybierać formę wysiłkowego nietrzymania moczu, pojawiać się w chorobie, podczas silnego kaszlu, ale także w trakcie intensywnego śmiechu, czy podczas wysiłku – dźwigania.
O drugim stopniu mówimy, gdy mocz bezwolnie wycieka podczas chodzenia, a także zmiany pozycji. Wystarczy lekki wysiłek, by doszło do problemu.
Jest też trzeci stopień, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana i do wypływu moczu dochodzi nawet w pozycji leżącej.
Niezależnie od stopnia zaawansowania, z nietrzymaniem moczu należy walczyć. Im bardziej zaawansowane zmiany, tym działania muszą być jednak bardziej zdecydowane.
Jak sobie radzić?
Z nietrzymaniem moczu należy walczyć.
Gdy problem jest niewielki, a wypływ moczu sporadyczny, to wystarczy najczęściej skupić się na systematycznym ćwiczeniu mięśni dna macicy. Powtarzanie napięcia mięśni Kegla, typowego dla zatrzymania strumienia moczu podczas wyjścia do toalety, to dobry sposób na poprawę. Wiele osób zaleca również ćwiczenia przy użyciu kulek gejszy. Żeby zauważyć efekty ćwiczeń, należy uzbroić się w cierpliwość. Konieczne jest powtarzanie ćwiczeń każdego dnia przez kilka miesięcy.
Inny sposób to ciepłe kąpiele ciała lub kąpiele nasiadowe. Ulgę mogą przynosić także ciepłe kąpiele stóp. Chodzi o to, żeby uspokoić ciało i wzmocnić mięśnie pęcherza.
Bardziej zaawansowane sposoby na nietrzymanie moczu
Problem z nietrzymaniem moczu może być rozwiązany za pośrednictwem elektrostymulacji, która prowadzona jest dopochwowo i ma za zadanie wymuszać skurcze mięśni. Można użyć również elementu w postaci silikonowego krążka, o nazwie pessar, którego zadaniem jest ustabilizowanie cewki moczowej.
Leki na nietrzymanie moczu
Wizyta u lekarza może skończyć się przepisaniem leków, które pomagają w pracy cewki moczowej, a właściwie mięśni ją otaczającej. Rozwiązaniem może być też zapisanie estrogenu, który zmniejsza problem z niekontrolowanym wyciekiem moczu.
Operacja na nietrzymanie moczu
Najbardziej skuteczną metodą, bo raz na zawsze rozwiązującą problem, jest leczenie operacyjne. Polega ona na stosowaniu specjalnych taśm i siatek mocowanych do miednicy, co powoduje uszczelnienie i uniemożliwia przypadkowy wypływ moczu.
Dbać o higienę
W przypadku nietrzymania moczu kluczowe jest dbanie o higienę. Należy używać wkładek lub specjalnych podpasek, dbać o częstą zmianę bielizny i podmywanie. Jednak to rozwiązania doraźne, zanim znajdziemy dobre rozwiązanie problemu, z uwzględnieniem jego przyczyn, a nie jedynie maskowanie objawów.