Zdrowie po 50

Menopauza? To Cię może zaskoczyć. 20 faktów

Menopauza to naturalny czas w życiu każdej kobiety. Co ciekawe nie jest równie dotkliwy dla każdego. Czasami mija niemal niepostrzeżenie. Od czego to zależy? Podobno w dużym stopniu od poziomu hormonów stresu…

Menopauza, fakty o menopauzie, ile trwa menopauza

Oto 20 interesujących faktów o menopauzie.

  1. Przeciętny wiek menopauzy to 51 lat. To średnia. Zakres czasu, w którym możemy przejść menopauzę wynosi od 45 do 55 lat. Niektóre kobiety doświadczają przedwczesnej menopauzy, już w wieku 39 lat.
  2. Większość kobiet przechodzi menopauzę w wieku podobnym do swojej mamy. Choć nie jest to ścisłą normą.
  3. Klimakterium trwa od 6 do 13 lat. Przez tak długi czas możemy mierzyć się z objawami przekwitania!
  4. W trakcie menopauzy miesiączka może ustać na kilka miesięcy i ponownie wrócić. Przerwa w miesiączkowaniu może trwać nawet do roku, a krwawienie później wracać.
  5. Czas cyklu może się wydłużać i skracać.
  6. W okresie przekwitania może zmieniać się obfitość krwawienia.
  7. Perimenopauza to okres poprzedzający menopauzę, to czas, kiedy wzrasta poziom estrogenu i spada progesteronu. Spada częstotliwość owulacji. Pojawiają się huśtawki nastrojów, bóle głowy, rozdrażnienie. Najczęściej w tym okresie pomagają kobietom małe dawki progesteronu w drugiej fazie cyklu lub przez cały cykl miesiączkowy.
  8. Inne objawy menopauzy to: suchość pochwy, obniżone libido, uderzenia gorąca oraz „mętne myślenie”.
  9. Uderzenie gorąca to objaw doświadczany przez 50-85% kobiet. Najczęściej ustępują po mniej więcej roku, jednak niektóre kobiety mierzą się z tym objawem nawet przez 13 lat.
  10. Za uderzenia gorąca niereagujące na leczenie odpowiada najczęściej nadmiar hormonów stresu – zamartwianie się, brak snu, depresja, niedobory żywieniowe.
  11. Niektóre kobiety przechodzą menopauzę w sposób niezauważony: przestają po prostu miesiączkować i nie mają żadnych objawów menopauzy.
  12. 1 na 12 kobiet doświadcza menopauzy przed ukończeniem czterdziestego roku życia.
  13. Można przejść przedwczesną menopauzę w sposób naturalny lub z powodu obustronnego wycięcia jajowodów.
  14. Przedwczesna menopauza (naturalna lub sztuczna) podwaja ryzyko raka płuc – nawet jeśli nie palisz (potwierdzają to badania z 2009 roku). Zwiększa też ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu, zmniejsza ryzyko raka piersi i raka jajnika – z oczywistego powodu.
  15. Mózg kobiety to największy organ płciowy. Libido w okresie menopauzy nie zależy tylko od hormonów, ale również od myśli i emocji.
  16. Badaczka – antropolog medyczny analizując stan zdrowotny kobiet z ludu Nawaho odkryła, że menopauza i jej objawy są bardziej związane ze stresem psychologicznym – naszymi oczekiwaniami, uprzedzeniami, obawami niż ze zmianami fizycznymi.
  17. Bardzo wiele kobiet doświadcza obniżenia objawów doświadczanych w okresie menopauzy poprzez ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Wystarczy zadbać o odpowiednią dietę!
  18. Pomocne jest przyjmowanie witaminy E, D oraz kwasów omega 3, na przykład z oleju lnianego czy tranu.
  19. Objawy menopauzy łagodzą też fitotestrogeny, dostępne między innymi w pszenicy, jabłkach i migdałach.
  20. W okresie menopauzy pomocny może być również ekstrakt z pluskwicy groniastej, czerwona koniczyna, syberyjski żeń-szeń, dzięgiel chiński, które w istotny sposób mogą redukować przykre objawy menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *