Łysienie androgenowe u kobiet – częsty problem po 50
Gęste i zdrowe włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety im mamy więcej lat, tym trudniej o jego spełnienie. Każdy dodatkowy rok zwiększa ryzyko wystąpienia problemu z nadmiernym wypadaniem włosów, w konsekwencji czego fryzury przerzedzają się, a my narzekamy na swój wygląd. U źródeł często leży łysienie androgenowe u kobiet. Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Łysienie androgenowe u kobiet – kilka faktów
- Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u osób dorosłych.
- Różne szacunki wskazują, że na łysienie androgenowe może cierpieć od 10 do 50% kobiet.
- Łysienie androgenowe prowadzi co miniaturyzacji mieszków włosowych.
- Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po 30 roku życia.
Łysienie androgenowe u kobiet – winne hormony
Najczęściej o łysieniu andeogenowych mówimy w kontekście mężczyzn. To najpopularniejszy wzorzec utraty włosów, który sprawia, że zaczynają one wypadać w okolicy skroni, a następnie na szczycie głowy, na końcu włosy pozostają jedynie na skórze na bokach głowy, tworząc charakterystyczny pierścień.
Jednak łysienie androgenowe polegające na destrukcyjnych wpływie męskich hormonów – androgenowych na cebulki włosów może dotyczyć również kobiet. I w takim wypadku łysienie wygląda nieco inaczej – polega na wypadaniu włosów w okolicy przedziałka, następnie rozlewa się na pozostałą centralną część głowy.
Androgeny prowadzące do wypadania włosów
W organizmie każdej kobiety najważniejsza rolę odgrywają dwa kobiece hormony – estragon i progesteron. Jednak każda z nas podlega wpływowi także męskich hormonów – androgenów – testosteronu czy dihydrotestosteronu.
W niektórych sytuacjach, u niektórych kobiet androgeny są produkowane w nadmiernej ilości, czego konsekwencją bywają: nadmierne owłosienie, kłopoty z cerą, a także wypadanie włosów.
Czy łysienie androgenowe to tylko problem estetyczny?
Niestety wypadanie włosów na tle andeogenowym to nie tylko problem estetyczny. Przy okazji jego stwierdzenia należy sprawdzić, czy przyczyną nadmiaru androgenów nie jest choroba, na przykład rak jajnika, który niestety bardzo często rozwija się właśnie u kobiet po 50.
Na szczęście dużo częściej wypadanie włosów na tle hormonalnym, spowodowane nadmiarem androgenów jest wywołane zaburzeniami hormonalnymi pojawiającymi się w okolicy menopauzy i nie ma żadnych poważnych przyczyn.
Zdarza się też tak, że u kobiety wcale nie obserwuje się nadmiaru androgenów, a dochodzi do wypadania włosów na tle adrogenowym. Może mieć to związek z osobistą predyspozycją (często przekazaną przez rodziców) do nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów.
Czasami łysienie androgenowe rozpoczyna nadwrażliwość na stosowane szampony, farby czy lakiery do włosów. Przyczyną wypadania włosów na tle androgenowym mogą być także choroby tarczycy oraz często występująca u kobiet anemia.
Jak leczy się łysienie androgenowe u kobiet?
Najlepszym sposobem leczenia łysienie androgenowego jest rozpoznanie przyczyn problemu oraz wykluczenie istnienia chorób je powodujących.
W leczeniu łysienia androgenowego skuteczne jest przyjmowanie suplementów diety wzmacniających włosy, zwłaszcza z biotyną. Bardzo dobre efekty przynosi miejscowe stosowanie preparatów zawierających minoksydyl, warto jednak dodać, że systematyczne – odstawienie leku zazwyczaj powoduje nawrót problemu z nadmiernym wypadaniem włosów.
Często lekarz decyduje o podaniu tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym, w tym estrogenów. Pomocniczo warto stosować także zioła takie, jak: lukrecję, palmę sabałową, niepokalanek mnisi, miętę zieloną, majeranek i piwonię.
Wskazane jest stosowanie dobrze zbilansowanej, zdrowej diety, która pomaga utrzymać odpowiednią wagę, a ta ma bezpośredni wpływ na poziom androgenów.