Jak zapobiec chorobie Alzheimera?
Choroba Alzheimera to jedna z najbardziej wyniszczających dolegliwości mózgu. Zagraża każdej osobie po 65 roku życia. Można sporo zrobić, już po 50 a nawet wcześniej, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto podjąć trud, bo według NIK obecnie na chorobę Alzheimera choruje w Polsce nawet pół miliona osób. Do 2050 roku chorować ma już milion osób. Liczby te są jeszcze bardziej przerażające, gdy uzmysłowimy sobie, że jedna osoba chora w rodzinie wpływa na funkcjonowanie wszystkich krewnych. Wymaga bowiem stałej opieki a często sporych nakładów finansowych dla zapewnienia jej bezpiecznych warunków.
Na świecie co cztery sekundy diagnozuje się nowy przypadek choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera jest nieuleczalna
Niestety nie są znane sposoby leczenia i powstrzymania choroby Alzheimera. Naukowcy nie znają również wszystkich przyczyn zaburzeń pracy mózgu wywołujących Alzheimera. Oczywiście istnieją lekarstwa, którymi próbuje się leczyć Alzheimera, jednak ich skuteczność nie jest zadowalająca.
Ważna szybka diagnoza
Choroba Alzheimera dotyczy osób po 65 roku życia. W młodszej grupie wiekowej choruje jedynie 1% osób. Między 65 a 69 roku na Alzheimera zapada 20% osób, a wśród 90 latków choruje aż 40% osób.
Bardzo ważne jest, by nauczyć się rozpoznawania pierwszych objawów choroby. Szybka diagnoza znacznie ułatwia leczenie. Okazuje się, że pierwsze symptomy choroby pojawiają się nawet 10 – 20 lat wcześniej, przed rozwinięciem się pełnoobjawowego Alzheimera. Innymi słowy mogą wystąpić już około 50-55 roku życia. Jednak na tym etapie są ignorowane, a często także ukrywane.
Pierwsze objawy Alzheimera
- powtarzające się problemy z pamięcią – nie jednorazowe zapomnienie o wizycie u lekarza, wynikające z roztargnienia czy zmęczenia, ale powtarzające się kłopoty z pamięcią
- problemy z wysławianiem się, zapominanie prostych słów podczas rozmowy, mówienie niespójne, wymyślanie słów,
- kulejąca ortografia, mimo wcześniejszego braku problemu z poprawnym pisaniem,
- zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni,
- unikanie kontaktów społecznych,
- wielokrotne zadawanie tego samego pytania – nie dlatego, że nie słucha się odpowiedzi, ale dlatego, że się nie zapamiętuje tego, co się słyszy.
- dobra pamięć dotycząca dawnych wydarzeń, z jednoczesnym niepamiętaniem tego, co właśnie się wydarzyło,
- zaprzeczanie, że ma się problem, nawet jeśli znajdzie się kluczyki od samochodu w zmywarce,
- gubienie się, potrzeba wychodzenia na spacer, bez celu, po prostu by iść i wykorzystać „wolność” towarzyszącą takim wyjściom,
- problemy z uzupełnianiem urzędowych druków, niechęć do „papierów”, mimo braku problemu z ich uzupełnianiem wcześniej,
- niespodziewane, niczym nieuzasadnione zmiany nastroju.
Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?
Choć nie są znane w pełni przyczyny powstawania Alzheimera, naukowcy wiedzą, że przyczyna nieprawidłowości może leżeć w genetyce i w stylu życia. Dlatego zalecają, by ograniczyć ryzyko do minimum, czyli zrobić to, co jesteśmy w stanie. Pomocne w profilaktyce jest:
- rzucenie palenia,
- leczenie cukrzycy/nadciśnienia – najlepiej zapobieganie im w naturalny sposób,
- zapobieganie otyłości,
- dbanie o systematyczną aktywność fizyczną,
- leczenie depresji
- unikanie stresu i nauka umiejętnego radzenia sobie z napięciem,
- stymulacja mózgu poprzez czytanie, łamigłówki, krzyżówki, naukę języków obcych.