Zdrowie po 50

Jak wygląda zawał u kobiet? Inaczej niż u mężczyzn

Zawał u kobiet wygląda inaczej niż u mężczyzn. Dlatego trudniej go rozpoznać i udzielić nierzadko ratującej życie pomocy. Lekarze zwracają uwagę na to, że zawał serca u kobiet wykrywany jest średnio o 30 minut później niż u mężczyzn. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Jak wygląda zawał u kobiet? To naprawdę warto wiedzieć!

Zawał serca u kobiet to przyczyna większości zgonów

Choroby układu krążenia w Polsce są przyczyną połowy zgonów w Polsce.  Innymi słowy co druga osoba, która umiera, odchodzi z powodu chorób serca. Mało kto wie, że jeszcze większe żniwo choroby układu krążenia zbierają wśród kobiet. To właśnie wśród pań choroby serca są główną przyczyną śmierci.

Codziennie z powodu chorób serca umiera 250 kobiet w Polsce.Wiele z nich nadal mogłoby żyć, gdyby miało wiedzę na temat sygnałów wysyłanych przez ich organizm.

Jak objawia się zawał u kobiet? Uwaga, niespecyficzne objawy

Zawał to nic innego jak zamknięcie dopływu krwi z jednego naczynia do serca. Nie zawsze daje on ostre objawy.

zawał u kobiet

Zawał u kobiet może dawać niespecyficzne objawy, w ogóle niekojarzone z układem krążenia i pracą serca. I tak się dzieje aż u około 60% kobiet. Najczęściej symptomy są delikatniejsze niż u mężczyzn, pojawiają się również średnio o 10 lat później niż u panów.

Objawy zawału u kobiet to:

  • uczucie rozbicia, ból głowy, objawy podobne do tych pojawiających się w trakcie grypy,
  • ból ramienia promieniujący do żuchwy,
  • ból lub drętwienie szczęki,
  • nagły ból mięśni w połączeniu z bezwładem,
  • napad lęku, uczucie paniki, którym może towarzyszyć ucisk w klatce piersiowej,
  • ból karku promieniujący na pozostały obszar pleców,
  • nagłe nudności i wymioty, zgaga niezależnie od tego, co się zje,
  • potliwość, nagłe uderzenia gorąca,
  • nagłe ogromne uczucie braku siły i duszności, spłycony oddech, nawet bez wysiłku.

U kobiet może pojawić się też typowy ból za mostkiem, rozrywający, promieniujący, trwający dłużej niż pół godziny, niemijający po odpoczynku. To charakterystyczny objaw zawału serca, jednak występuje on jedynie u co drugiej kobiety z zawałem serca. Trzeba koniecznie dzwonić po pogotowie!

To bardzo istotne, by nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez organizm, by nie czekać, aż samo przejdzie, ale od razu wzywać pogotowie. Gdy kobieta trafi do szpitala, otrzyma specjalistyczną pomoc, nierzadko ratującą życie.

Kiedy kobieta jest szczególnie narażona na zawał?

Zawał jest często konsekwencją nadciśnienia tętniczego, które jest problemem aż co trzeciej kobiety. Niestety połowa chorujących osób nie ma o tym pojęcia. Układ krążenia jest dodatkowo obciążany paleniem papierosów, które ma szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet.

Ryzyko zawału jest szczególnie duże po menopauzie, kiedy znika ochronne działanie hormonów. Dlatego eksperci wskazują, żeby panie po 50 kontrolowały poziom hormonów i w razie potrzeby przyjmowały hormony, co ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom serca i ich konsekwencjom.

Bardzo istotna jest również zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i produkty mało przetworzone. Lekkostrawna dieta i zdrowy styl życia pozwalają zmniejszyć ryzyko chorób serca. Istotny jest także codzienny ruch, który wspomaga utrzymanie optymalnej wagi ciała. Niestety wraz z wiekiem rośnie ryzyko otyłości. Po 50 aż co trzecia kobieta na nawagę. Nadmierna waga to spore obciążenie dla organizmu. Przyczyna wielu problemów ze zdrowiem.

Zawał i co dalej?

Czy da się znaleźć pozytywne strony w chorobach serca? Istnieje jakieś pocieszenie po zdiagnozowaniu zawału w wieku 50 lat? Okazuje się, że tak. Zawał u kobiet po 50 rzadko jest śmiertelny w przeciwieństwie do zawału serca u osób po 30. Zawał w młodym wieku najczęściej niestety kończy się śmiercią.

Jeden komentarz do “Jak wygląda zawał u kobiet? Inaczej niż u mężczyzn

  • Wg. tego co tu jest napisane to ja mam zawał dwa razy w miesiącu,objawy wszystkie pasują ,to jest tylko albo aż nerwica…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *