Jak dbać o stawy, by nam długo służyły?
Z wiekiem zaczyna nam “łupać” w kościach, stawy sztywnieją, często potrzebujemy więcej czasu na regenerację, szybciej się męczymy. Oczywiście dużo zależy od kondycji i indywidualnych cech organizmu, jednak proces przebiega w jednym kierunku, czy nam się to podoba, czy nie. O jego stopniu zaawansowania decydują nasze codzienne wybory. Jak dbać o stawy, by nam długo służyły?
Jak dbać o stawy? Czyli o oponie, która traci bieżnik
Stawy nie są wieczne. Podobnie jak bieżnik na oponie, która często jeździ, również stawy się “czerpią”. Z upływem czasu chrząstka, która ma amortyzować stawy, traci swoje właściwości. Sytuację tę opisuje się jak chorobę zwyrodnieniową stawów, która prowadzi do bólu podczas poruszania kończynami. Raz rozpoczętego procesu niestety nie da się zatrzymać. Można jednak spowolnić przebieg zmian, minimalizując ból. Oto najważniejsze zasady mówiące o tym, jak dbać o stawy.
Jak dbać o stawy? Pilnuj wagi
Niestety każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla stawów i bioder. Wystarczy schudnąć kilogram, by zmniejszyć obciążenie kolan o 4 kilogramy! Utrata każdych 5 kilogramów może zmniejszyć ból aż o 20%. Jest o co walczyć!
Utrata znacznej ilości kilogramów spowalnia starzenie stawów, chroni przed artretyzmem lepiej niż jakakolwiek tabletka.
Jak dbać o stawy? Bądź aktywna
Badania pokazują, że umiarkowana codzienna aktywność fizyczna sprzyja stawom.
Jeśli nie przeciążasz się, ale nie unikasz ruchu, wzmacniasz swój układ kostny. Najważniejsze są systematyczne ćwiczenia aerobowe – pływanie, jazda na rowerze, spacery – które pobudzają krążenie, korzystnie wpływają na serce, dzięki czemu chrząstka stawowa jest dobrze odżywiona.
Unikaj jednak skakania i biegania, które negatywnie wpływają na stawy i przyspieszają ich degenerację. Wystarczy ruszać się przez 30 minut pięć dni w tygodniu, by zauważyć zadowalające efekty.
Zmieniaj często pozycje
Najczęściej na bóle stawów narzekają osoby prowadzące siedzący tryb życia. Przebywanie kilkunastu godzin przed komputerem niestety nie sprzyja układowi kostnemu. Bardzo ważne jest, by często zmieniać pozycję, dbać o to, by na każdą godzinę przypadało kilka minut poświęconych na proste ćwiczenia. Jeśli nie możesz wyjść na krótki spacer z biura, wstań, gdy rozmawiasz przez telefon. Na przerwie nie siadaj, rozruszaj się.
Rozciągaj się
Rozciągnięte ciało lepiej sobie radzi w zarządzaniu stawami. Dzięki prostym ćwiczeniom możesz zapobiec sztywności i uchronić stawy przed nadmiernym obciążeniem.
Większość elastyczność zyskasz na zajęciach jogi lub pilatesu.
Zbuduj silne mięśnie otaczające stawy
Zastanawiasz się, jak dbać o stawy? Skup się na mięśniach, które je otaczają. Dzięki temu zmniejszysz obciążenia stawów. Niestety będzie Ci trudno dokonać tego samodzielnie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty.
Poza tym istotne są również pozostałe mięśnie – mocniejsze mięśnie pleców, klatki piersiowej i brzucha trzymają sylwetkę w odpowiedniej pozycji oraz zapobiegają skutkom przypadkowych upadków.
Jak dbać o stawy? Zwróć uwagę na dietę
Odpowiednia dieta może chronić przed stanami zapalnymi i minimalizować ból.
Co jeść, by wspomagać stawy?
- nabiał – twaróg, kefiry, jogurty, które są źródłem białka – budulca stawów oraz wapnia niezbędnego do zachowania ich zdrowia,
- zboża pełnoziarniste i nasiona strączkowe – niezbędne do produkcji mazi stawowej, dodatkowo dostarczają błonnik, który sprzyja zachowaniu szczupłej wagi.
- cenne kwasy tłuszczowe – tłuste ryby, oliwa z oliwek – poprawiają ruchomość stawów oraz łagodzą stany zapalne
- warzywa i owoce – cenne źródła antyoksydantów i witaminy C, wspomagają produkcję kolagenu mającego korzystny wpływ na chrząstkę stawową.
Jeśli chcesz dbać o stawy, ogranicz ilość czerwonego mięsa, żywności przetworzonej, napojów gazowanych, niezdrowych przekąsek, białego pieczywa, alkoholu, mocnej kawy i herbaty.