Ile trwa menopauza? Nawet 10 lat!
Menopauza to zazwyczaj nic miłego. Choć teoretycznie nie powinno tak być – menopauza to wszak normalny, naturalny proces fizjologiczny, żadna choroba, czy nieprawidłowość. Jednak eksperci wskazują, że w dzisiejszych czasach, w których żyjemy z dala od natury, mocno obciążone, zestresowana, trudno o łagodną menopauzę. Można co prawda zadziałać coś dietą, zmianą stylu życia, zwróceniem uwagi na aktywność fizyczną – jednak nie zawsze to działa. Czasami jedyną opcją są hormony lub dobre suplementy diety, które łagodzą przebieg menopauzy. Jak długo będzie trzeba je przyjmować? Ile trwa menopauza – tak naprawdę?
Czym jest menopauza?
Jeśli spojrzymy na temat szeroko, to menopauza może trwać 10-12 lat. W tym wydaniu jako menopauzę rozumiemy też okres perimenopauzy, czyli czas, kiedy kobieta zaczyna wkraczać w menopauzę.
Objawy menopauzy mogą pojawić się już po 40, kiedy organizm zaczyna produkować mniej estrogenu. Będzie to trwało aż do czasu wystąpienia ostatniej miesiączki. Od tego momentu liczymy jeszcze 12 miesięcy i możemy uznać, że jesteśmy po menopauzie.
Naturalna menopauza dzieli się na trzy etapy:
- perimenopauza
- klimakterium
- okres po menopauzie.
Już na pierwszym etapie, w trakcie perimenopauzy, kobieta doświadcza wahań nastroju, spadku energii, suchości pochwy, zaburzeń miesiączkowania, uderzeń gorąca, itd.
Ile trwa menopauza?
Jeśli weźmiemy pod uwagę okres perimenopauzy, czyli czas, kiedy kobieta zauważa u siebie pierwsze objawy menopauzy to menopauza może trwać aż 10 lat.
Większość kobiet pierwsze objawy menopauzy zauważa u siebie po 40. Niektóre wkraczają w ten okres po 30.
- jedno z badań pokazało, że uderzenia gorąca mogą występować u kobiety nawet przez 10 lat.
- pojawiają się nocne poty,
- dreszcze
- suchość pochwy,
- niskie libido,
- pilna potrzeba oddawania moczu,
- wahania nastroju, łagodna depresja, drażliwość,
- problemy ze snem, bezsenność,
- tkliwość piersi,
- cięższe lub lżejsze okresy,
- silniej odczuwany zespół napięcia przedmięsiączkowego,
- suchość skóry, oczu, ust.
Po ostatniej miesiączce należy odczekać 12 miesięcy. Po roku od wystąpienia ostatniego krwawienia kobieta wchodzi w okres pomenopauzalny.
I negatywne objawy przechodzą do przeszłości. Zaczyna się…okres wolności. 🙂
Niestety to prawda
Niestety, u mnie po 12 miesiącach nie minęło. Stało się tylko mniej uciążliwe niż wcześniej. Przywykłam. Podobno są kobiety, które doświadczają tych objawów co najmniej do 60-tki. Tak jak ja.
Też jestem prawie 5 lat od ostatniej miesiączki i nadal uderzenia gorąca, senność, zły nastrój i suchość skóry. Ile jeszczezcze ?
też ma takie odczucia że to bajeczka
Moja menopauza poprostu mnie zabija! Brałam hormony było ok ale po uszkodzeniu wątroby musiałam odstawić i tak. Noc- zmieniam trzy razy koszule. Kołatanie serca . I brak snu . W dzień brak brak sił, i co godzinę poty aż po same pośladki bo pod kolanami mokro. Nienawidzę tego. Mam 51 lat a czyje się na 65