Dlaczego kobieta po 50 to dobry pracownik?
Kobiety po 50 nie mają łatwo na rynku pracy. Z różnych powodów. Wiele z nich nie jest zainteresowana stałym zatrudnieniem… Aż 4 na 10 nie szuka w ogóle pracy. Kobiety po pięćdziesiątce narzekają nie tylko na stygmatyzację, ale również na to, że są im oferowane dużo gorsze warunki pracy niż młodszym koleżankom. Jednak jest światełko w tunelu…. Z roku na rok ze względu na kryzys pracownika jest coraz lepiej. I zatrudnienie w grupie wiekowej 50+ zwiększa się.
Po 50 nie pracujemy zawodowo?
Najbardziej zapracowanymi pięćdziesięciolatkami są Islandczycy. W Islandii pracuje aż 71,1% osób po 50. Wysoki współczynnik zatrudnienia charakterystyczny jest również dla Szwecji i wynosi ponad 44%.
Według GUS, wskaźnik zatrudnienia po 50 w Polsce jest niższy niż średnia europejska. W IV kwartale 2017 roku wynosił 32,9 % (dla kobiet 25,8%). Znacznie aktywniejszą zawodowo grupą po 50 są mężczyźni, których pracuje ponad 51%.
Niestety kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Nadal większość z nas mimo takiego stanowiska i takich samych obowiązków jak mężczyźni zarabia mniej.
Większość kobiet po 50 pracuje w edukacji.
Dlaczego warto zatrudnić kobietę po 50?
Społeczeństwo nie tylko Polski, ale całej Unii starzeje się. Według danych Departamentu Ludności ONZ, do 2050 roku liczba osób w wieku 60+ na świecie ulegnie potrojeniu.
Już dzisiaj widoczny jest ogromny deficyt pracowników. Skorzystanie z możliwości, jakie daje zatrudnienie osób po 50 niesie wiele możliwości. Przede wszystkim wiąże się z możliwością uzupełnienia, choć częściowo, braków w zakresie „rąk do pracy”.
Osoby po 50 są doświadczone i odpowiedzialne. Zazwyczaj mają ustabilizowaną sytuację osobistą, co czyni je bardziej zaangażowane w wykonywanie obowiązków zawodowych.
Istnieją jednak silne stereotypy, które mogą zniechęcać część pracowników do zatrudniania pięćdziesięciolatków. Chociażby pogląd, jakoby gorszy stan zdrowia osób po 50, sprawiał, że częściej one chorują. Okazuje się jednak, że ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Badania pokazują, że wbrew pozorom starsi pracownicy rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich młodsi koledzy. Ponadto ustawodawca zmniejszył koszty pracodawcy wynikające z nieobecności pracownika 50+ w pracy. Pracodawca w tej grupie wiekowej wypłaca wynagrodzenie z tytułu nieobecności w pracy osobom, które są nieobecne przez 14 dni, a nie jak w przypadku młodszych pracowników – 33 dni.
Osoby po 50 nie tylko, że są doświadczeni, rzadziej biorą zwolnienia lekarskie, ale są zazwyczaj bardziej produktywni niż młodsze osoby. Wbrew pozorom, dość łatwo przystosowują się do zmian. Najnowsze wyniki badań pokazują, że pięćdziesięciolatkowie to najszybciej rosnąca grupa użytkowników internetu.
50 to przełom?
Dla wielu osób 50 te urodziny to przełom. Moment, w którym wiele kobiet podejmuje decyzję o przebranżowieniu się, przejściu na własny biznes. To czas wielkich wyzwań. Często dokształcania się i realizowaniu się w pasji.
Warto podjąć trud, bo satysfakcjonująca praca daje mnóstwo korzyści. Pozwala podnieść poczucie wartości, poprawić jakość życia a także poznać wielu interesujących ludzi.