Dieta po 50 – zasady, o których warto wiedzieć. Znasz je?
Z wiekiem nie tylko dojrzewamy i zyskujemy mnóstwo motywacji do świadomego życia. Zmienia się także nasz metabolizm, który zwalnia, sprawiając, że wszelkie grzechy żywieniowe są coraz rzadziej wybaczane. Wzrasta także ryzyko wielu chorób zależnych od diety, w tym cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nowotworów. Jak się przed tym chronić? Odpowiedzią jest dobra dieta po 50.
Chcesz być zdrowa? Zadbaj o dietę
Nie ma ważniejszego czynnika wpływającego na zdrowie po 50 niż dieta. To właśnie zbilansowany jadłospis pomaga zachować sprawność ciała i umysłu.
Jakość codziennych posiłków powinna być szczególnie wysoka. Wraz z wiekiem organizm bowiem coraz mniej toleruje nasze błędy i bardzo szybko reaguje na nieprawidłowości w zakresie odżywiania.
Wraz z wiekiem tracisz masę mięśniową
Dlaczego dieta po 50 jest tak istotna? Przede wszystkim dlatego, że wraz z wiekiem tracimy masę mięśniową. Naukowcy ustalili, że na poziomie 10% w każdym dziesięcioleciu po 45 roku życia.
Niestety spadek ilości mięśni sprawia, że łatwiej gromadzimy tłuszcz. Możemy jeść tak samo jak dotychczas, a i tak przytyjemy. To dlatego, że mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz. Gdy tracimy mięśnie, zdolności organizmu do spalania kalorii dramatycznie spadają.
Co jeść po 50? Dieta po 50
Dieta po 50 powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona, stworzona na bazie lokalnych świeżych warzyw i owoców. Powinna unikać pustych kalorii pochodzących ze słodkich napojów i przekąsek. Dieta po 50 powinna być mądrze skomponowana, bogata w antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne.
- Po 50 zaleca się jedzenie 5 porcji tłustych gotowanych lub pieczonych ryb w tygodniu – łososia, tuńczyka lub śledzia, co pozwala dostarczyć kwasy omega 3 i wspomaga zachowanie zdrowego serca
- Aż 1/3 kobiet po 50 ma osłabione kości z powodu osteoporozy. By wzmocnić układ kostny, warto jeść śliwki. Według badania opublikowanego w Osteoporosis International spożywanie każdego dnia 6 świeżych lub suszonych śliwek skutecznie wzmacnia kości.
- Jedz pomidory, sosy pomidorowe i zupę pomidorową, ze względu na wysoką zawartość likopenu (najlepiej wchłaniany jest ten przeciwutleniacz z pomidorów po obróbce cieplnej), która chroni przed wpływem wolnych rodników i…dba o skórę.
- Jedz fasolę i soczewicę. Porcja (szklanka) fasoli lub soczewicy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jedz fasolę z warzywami i sosem pomidorowym oraz razowym makaronem, dodaj ją do sałatek, możesz przygotować też pastę z fasoli na kanapkę.
- Ogranicz spożywanie cukru, który powinien stanowić maksymalnie 10% spożywanych przez Ciebie kalorii. Unikaj soli.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie. Pij co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie.
- Jedz jabłka – jabłka są równie doskonałe, co popularne owoce egzotyczne, a do tego znacznie tańsze. Duże jabłko dostarcza aż 5 gramów błonnika, ułatwiającego trawienie. Dodatkowo systematyczne spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy.
- Jedz orzechy. Spożywanie jednej porcji orzechów dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu aż o 28%.
- Spożywaj jagody, które wzmacniają mózg i poprawiają zdolności intelektualne.
- Spożywaj zielone warzywa – jarmuż, szpinak, sałatę. Okazuje się, że przeprowadzono badanie, według którego ludzie jedzący 1 porcję zielonych warzyw dziennie mieli zdolność poznawczą charakterystyczną dla ludzi 11 lat od siebie młodszych.
Postaraj się gotować, piec mięso, unikaj smażenia. Posiłki traktuj z należytym szacunkiem, jedz powoli. Pamiętaj o tym, by jeść systematycznie, sięgając po niewielkie porcje. Nie stosuj drakońskich diet.
Bardzo ważny jest również ruch
By zminimalizować skutki spadku metabolizmu, bardzo istotny jest codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Pozwoli on również na spowolnienie utraty masy mięśniowej. Warto wybrać taką aktywność, która sprawi nam najwięcej przyjemności, tylko taka może być bowiem powtarzana z przyjemnością.