Czy czekolada może być zdrowa?

Z jedzeniem czekolady większość osób ma problem. Gdy zacznie, nie umie szybko przestać. A gdy długo nie je, zrobi wszystko, żeby zjeść kawałek. W konsekwencji spożywamy zbyt dużo czekolady, a to jest niezdrowe. Gdybyśmy jedli jej mniej, można by było zyskać mnóstwo, wzmacniając zdrowie.

czekolada

 • Około 45% mieszkanek USA stwierdza, że ma ochotę na czekoladę.
 • 91% młodych Amerykanek w wieku studenckim utrzymuje, że ma regularną ochotę na czekoladę.
 • Nadmierne spożywanie czekolady wiąże się z ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, nadwagi. Niektórzy zauważają, że czekolada ma zły wpływ na cerę, sprzyja wystąpieniu zmarszczek oraz trądziku.
 • Czekolada zawiera dużo kalorii (bo ma dużo tłuszczu i cukru)

 

Czy po czekoladzie się tyje?

Odpowiedź – to zależy jest tu najwłaściwsza. Po pierwsze to zależy, ile zjesz czekolady. Po drugie to zależy, jakie masz podejście do jedzenia czekolady.

O ile to pierwsze stwierdzenie wydaje się logiczne i zrozumiałe, o tyle to drugie może budzić wątpliwości. Badania pokazały, że jeśli towarzyszy nam poczucie winy w trakcie jedzenia czekolady, istnieje większe ryzyko, że po jej spożyciu…utyjemy. Jeśli natomiast spożywaniu czekolady będzie towarzyszyło poczucie świętowania i celebracji ważnych chwil, ryzyko przykrych konsekwencji z tym związanych jest znacznie niższe.

Odczarujmy czekoladę

Psychologowie twierdzą, że należy odczarować czekoladę. Nie traktować jej jak produktu zakazanego, przestać uważać rozmowy o czekoladzie jako temat tabu. Potraktować czekoladę naturalnie, jak każdy inny produkt, na którego mamy prawo mieć ochotę.

Jedz czekoladę na zdrowie

Spożywanie czekolady może być zdrowe, zwłaszcza gorzkiej czekolady. Im wyższa zawartość kakao, tym lepiej. Minimum to przynajmniej 70% kakao.

Ciemna czekolada jest źródłem przeciwutleniaczy, szczególnie cennego flawonolu, epikatechiny, który znany jest z tego, że ma działanie przeciwzapalne. Chroni komórki przed uszkodzeniami, a także skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. Jednak czekolada pomaga tylko wtedy, kiedy spożywamy ją w umiarkowanych ilościach.

 • Ciemna czekolada wzmacnia ciało, korzystnie wpływa na pracę układu odpornościowego.
 • Zmniejsza stres.
 • Wzmacnia serce, pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
 • Zmniejsza ryzyko udaru.
 • Zabezpiecza ciało przed rozwojem cukrzycy.
 • Poprawia pracę mózgu, wzmacniają pamięć.
 • Wspomaga krążenie, poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu we krwi. Pozwala trenować dłużej i intensywnie.

Niestety niektóre osoby nie mogą spożywać czekolady, bo wywołuje ona u nich refluks oraz powoduje bóle migrenowe.

4 komentarze do “Czy czekolada może być zdrowa?

 • 26 maja, 2022 o 2:55 pm
  Permalink

  Cóż, jestem czekoladoholikiem
  Staram się walczyć z nałogiem, ale jak narazie z marnym skutkiem…

  Odpowiedz
 • 26 maja, 2022 o 2:55 pm
  Permalink

  Oczywiscie, ze czekolada jest zdrowa i nie mowie tu o czyms co potocznie nazywamy czekolada, napakowany cukrem, zabarwiony cacao bloczek tluszczu. To akurat nie daje nam niczego poza zbednymi kaloriami, osobiscie nie szaleje za tym, ale czasem nie odmowie, zwlaszcza kiedy jest to ciemna, bogata w cacao czekolada choc na slodkie kakaowe badziewie tez czasem sie skusze

  Odpowiedz
 • 26 maja, 2022 o 2:55 pm
  Permalink

  Tak gorzka jest pyszna czytam książkę i jem czekoladę ,nie bójcie się gorzka nie tuczy , a serce to lubi , dla mózgu dobre

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *