Ćwiczenia na płaski brzuch po 50 roku życia – znasz je?
Niektórzy marzą o płaskim brzuchu, innym wystarczy jędrny akceptowalnych rozmiarów brzuch. Nie ma znaczenia, do której grupy należysz. Ćwiczenia na płaski brzuch po 50 roku życia pomogą Ci poczuć się dobrze we własnej skórze. Jak najlepiej ćwiczyć?
Przeczytaj – czy po 50 możesz mieć płaski brzuch?
Brzuch tworzymy w kuchni
Warto zacząć od prostej refleksji. To, jak wygląda nasz brzuch w dużym stopniu zależy od tego, jak jemy. Niestety krągłości w tym obszarze to wynik codziennych nawyków żywieniowych. Dorabiamy się tłuszczyku, jedząc słodko, obficie, tłusto.
Prawdą jest, że aby naprawdę poprawić wygląd brzucha trzeba przede wszystkim zrewidować sposób odżywiania. To podstawa – jeść lżej, wprowadzić więcej warzyw do diety, ograniczyć ilość cukru i soli. Więcej pić wody, wyeliminować kolorowe napoje. To krok podstawowy, od którego zależy, na ile będą skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch po 50 roku życia.
Warto o tym pamiętać, bo:
- tempo metabolizmu spoczynkowego spada o 1% co dekadę,
- po 35 roku życia tracimy masę mięśniową, od 3 do 10% co 10 lat,
- wiek utrudnia odchudzanie i dbanie o sylwetkę, ale nie wyklucza osiągnięcia sukcesu.
Ćwiczenia na płaski brzuch po 50 roku życia
Zacznij treningi od ćwiczeń 2 razy w tygodniu. Docelowo możesz trenować nawet 5 razy w tygodniu. Mięśnie brzucha szybko się regenerują, dlatego jeśli zachowasz równowagę i nie przesadzisz z ilością ćwiczeń, możesz osiągnąć naprawdę dobre efekty, bez ryzyka przeciążenia.
Pamiętaj, że nie ma magicznej formuły, sposobu, który jest lekki i przyjemny. Ćwiczenia to wysiłek, zaangażowanie, wymagają systematyczności i cierpliwości.
Zaczynamy od rozgrzewki. Można ją wykonać, stojąc, miękko na kolanach, kładąc dłonie na biodra i kręcąc nimi – raz w prawo, raz w lewą stronę, wykonując kółka.
- Ćwiczenie na boczki – stoimy i przyciągamy kolano do łokcia, naprzemiennie, ćwiczenie powtarzamy kilka razy na każdą ze stron. Bardzo dobre efekty przynoszą nożyce na boku, a także klasyczne nożyce w pozycji leżącej – na plecach lub brzuchu.
- W pozycji stojącej wykonuj skłony, niepełne, ale do kąta prostego i kieruj się z pępkiem pod kręgosłup, zataczając ten sposób górną częścią ciała koła. Wszystko po to, by zaangażować mięśnie brzucha do pracy.
- Wykonujemy ciosy bokserskie dłońmi na prawo i lewą stronę, kierując też ciałem, odrywając stopy raz lewą, raz w drugą stronę – zgodnie z kierunkiem pracy dłoni.
- Nadal stojąc, trzymając dłonie przed twarzą z zaciśniętymi pięściami, wykonujemy ruch nogami, unosząc je, ugięte do bioder, naprzemiennie.
- Ręce zakładamy za głowę, następnie podnosimy nogi ugięte w kolanach i prawym kolanem sięgamy do lewego łokcia i lewym kolanem do prawego łokcia. Kolana unosimy wysoko i napinamy mięśnie brzucha. Powtarzamy.
- Siad – ćwiczenie polega na wykonaniu siadu w powietrzu, przy ścianie. W pozycji przysiadu, z plecami opartymi o ścianę wytrzymujemy tak długo, na ile starczy nam sił.
Na leżąco
- Deska – znane ćwiczenie zapewniające niezwykłe efekty, inaczej plank. Pomaga wzmocnić nie tylko mięśnie brzucha, ale też plecy i nogi. Ręce układamy pod barkami, opieramy ciało na przedramionach i palcach stóp. Ciało ustawiamy w linii prostej i wytrzymujemy w tej pozycji przez kilka sekund. Przy kolejnych ćwiczeniach wydłużamy czas pozostania w tej pozycji.
- Brzuszki – najpopularniejsza metoda na kształtowanie mięśni brzucha. Kładziemy się na plecach, podpieramy głowę na rękach, zginamy nogi w kolanach, stopy układamy płasko na ziemi. Broda skierowana jest do góry. Ćwiczymy w seriach – w zależności od stopnia zaawansowania.
Ćwiczenia na płaski brzuch po 50 dadzą nam superefekty, jeśli będziemy je systematycznie powtarzać. Nie poddawaj się, działaj. Już po dwóch tygodniach zobaczysz pierwsze efekty, które zmotywują Cię do dalszych ćwiczeń.
Ja z tych szczęściar. Bez ćwiczeń mam figurę nastolatki
No Ja nie muszę ćwiczyć a pięćdziesiątka tuż tuż
Jestem dumna
Ja owszem 53 lata i cwicze 3,4 razy w tygodniu…nie jest zle