Wiesz, kto najlepiej o Ciebie zadba?

Nasze szczęście i zdrowie zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest zaspokajanie swoich potrzeb. Czyli odpowiadanie na pragnienia, jakie wychodzą z naszego ciała i duszy.

Chodzi o to, by każdego dnia spojrzeć sobie śmiało w oczy i zapytać – co sprawi, że się błogo uśmiechniesz? Co jest ważne, bez czego nie możesz żyć? Odpowiedzi często są naprawdę zaskakujące.

Najlepiej sama zadbasz o siebie

To nie są odkrywcze myśli. Mimo to często o tym zapominamy:

  • Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie naprawdę dobre.
  • Ty się znasz najlepiej.
  • Twoje emocje są najważniejszymi strażnikami Twojego dobrego samopoczucia.
  • Jeśli wsłuchasz się w siebie, dowiesz się, czego aktualnie potrzebujesz.

jak zadbać o siebie

Dlatego nikt tak nie zadba o Ciebie, jak Ty sama.

Oczywiście miło jest mieć kogoś, kto się o Ciebie zatroszczy, ale żadna, nawet najbardziej domyślna osoba nie jest w stanie wejść do Twojej głowy, poznać dokładnie Twojego serca i znać Cię tak dobrze, jak Ty sama. Nikt nie przebywa tak długo z Tobą, nikt nie jest na Tobie tak bardzo skupiony, jak właśnie Ty. Nie ma drugiej osoby, która posiadałaby tyle możliwości, co Ty.

Nawet jeśli sądzisz, że nie masz czasu dla siebie, to nieprawda. Każdy rok, który mija na odkładaniu na później własnych potrzeb, nie zapomina o sobie. Przeciwnie, przypomina o zaniedbaniach coraz bardziej, głośniej i dotkliwiej. Rozdrażnieniem, wypaleniem, smutkiem, a nawet depresją i innymi chorobami.

Masz być może inną wymówkę, jaką jest brak pieniędzy? Nie daj sobie wmówić, że dbanie o siebie słono kosztuje. To nieprawda. Większość naprawdę istotnych puzzli w tej układance jest „za darmo” lub kosztuje niewiele.

Co to znaczy dbać o siebie?

To zaskakujące, ale wiele osób naprawdę nie wie, co to znaczy.

Dbanie o siebie to nie tylko

  • dbanie o to, by zdrowo, różnorodnie jeść,
  • adekwatnie się ubierać,
  • codzienne dokładnie zmywać makijaż wieczorem i nakładać ulubiony krem,
  • planować wizyty u fryzjera i kosmetyczny,
  • systematycznie chodzić na kontrole lekarskie
  • dobrze się wysypiać.

To także takie planowanie czasu, by mieć chwilę na spokojny relaks, pobycie w ciszy, pobujanie w obłokach.

Dbanie o siebie to rozwój – intelektualny, ale także duchowy, to niekończący się proces dojrzewania, zdobywania doświadczenia i mądrości życiowej. To porzucenie destrukcyjnych nawyków czy sposobów myślenia, to traktowanie siebie z miłością i wyrozumiałością. Unikanie nadmiernego krytykowania i porzucenie roli „surowego sędziego”.

Poza tym to umiejętność mówienia „nie”, która pozwala wyznaczyć mądre granice. To chronienie siebie, niepozwolenie innym, by wchodzili nam na głowę. A także rozpieszczanie siebie, mówienie sobie komplementów i sprawianie sobie przyjemności. Tylko tyle, ale aż tyle. Korzyści to lepsze zdrowie, piękniejszy wygląd, wyższa satysfakcja z życia, przyjemniejsze relacje towarzyskie. Jest zatem o co zabiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *