Pierwsze objawy menopauzy, czyli gdy organizm upomina się o swoje
Perimenopauza to czas poprzedzający menopauzę. To właśnie wtedy odczuwamy większość objawów menopauzy. Dla kobiet to niezwykle wymagające lata, podczas których nadal pojawia się miesiączka, ale organizm wysyła sygnały, że już wkrótce będzie trzeba się z nią pożegnać. Jakie są pierwsze objawy menopauzy i jak sobie z nimi radzić? Najważniejsze to dobrze się do nich przygotować – fizycznie i psychicznie.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy menopauzy?
Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się na kilka lat przed właściwą menopauzą, kiedy jajniki pomału zmniejszają produkcję etrogenu i progesteronu, przygotowując się na ostatnią miesiączkę. Objawy związane z wahaniami hormonów można obserwować w okresie nazywanym klimakterium, perimenopauzą lub okresem krytycznym. Czas, kiedy występują może trwać od czterech do nawet ośmiu lat.
Średni wiek, kiedy ustaje miesiączka u kobiet w Polsce wynosi 51 lat. Zatem objawy menopauzy można obserwować już około 45 roku życia. Jednak większość kobiet doświadcza ich w nasilonym wydaniu na 2 lata przed ustaniem czynności jajników, czyli około 48-50 roku życia.
Przedwczesna menopauza zaczyna się w niektórych przypadkach już pod koniec lat 30-tych, a wczesna na początku lat 40-tych.
Jak się przygotować na menopauzę?
Co możemy zrobić, by menopauza przyszła naturalnie, bez przykrych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie? Oczywiście dobrze się do niej przygotować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Ważne, żebyśmy czas perimenopauzy poświęciły dla siebie, na skupieniu się na własnych potrzebach i oczekiwaniach. To odpowiedni czas, by poszukiwać sposobów wspierania zdrowia i poprawy samopoczucia.
Bardzo ważne, by:
- zminimalizować stres,
- skutecznie radzić sobie z codziennymi problemami,
- zwrócić uwagę na codzienną dietę,
- zadbać o systematyczny ruch,
- rzucić palenie,
- ograniczyć picie alkoholu.
Jeśli nie zadbamy o siebie przed menopauzą, nasz organizm zmusi nas do tego, by przypatrzeć się swoim nawykom. Poprzez wysyłanie sygnałów ostrzegawczych upomni się o swoje. Dalsze ignorowanie jego potrzeb stanie się po prostu niemożliwe.
Pierwsze objawy menopauzy
Możesz odczuwać wszystkie pierwsze objawy menopauzy, zauważać u siebie tylko nieliczne z nich lub nie doświadczać ich wcale. Oto one:
- zmiana długości cyklu, nieregularne cykle miesiączkowe, najczęściej czas między krwawieniami wydłuża się,
nocne poty, - uderzenia gorąca – zazwyczaj opisywane jako uczucie ciepła na szyi i twarzy i wędrujące po całym ciele. Uderzenia gorąca mogą mieć różną intensywność u różnych kobiet. Kobiety, którym usunięto chirurgicznie jajniki doświadczają intensywniejszych uderzeń gorąca,
- zmęczenie,
- niepokój,
- wahania nastrojów, złość, niezadowolenie,
- zmiana apetytu,
- poczucie winy,
- bezsenność,
- drażliwość, depresja
- poczucie bycia niewidzialną,
- spadek poczucia wartości,
- suchość pochwy i bolesność podczas współżycia,
- wzdęcia,
- tkliwość piersi,
- wypadanie włosów,
- szybsze starzenie skóry,
- tycie w pasie, utrata talii,
- nietrzymanie moczu,
- parcie na pęcherz,
- zmniejszenie libido
- bóle mięśni i stawów.
Gdy pojawią się pierwsze objawy menopauzy
Menopauza to czas, kiedy powinnaś skupić się w szczególny sposób na sobie i własnych potrzebach. Dzięki temu możesz przejść przez ten okres, bez wielkich rewolucji. Najważniejsze to:
- regularna aktywność fizyczna, na początku sprawdzi się szybszy marsz, znajdź każdego dnia co najmniej 30 minut, by się poruszać. To ważne nie tylko dla Twojego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego,
- staraj się trzymać zdrową wagę,
- noś ubrania z naturalnych tkanin, możesz zakładać luźniejsze ciuchy, by uniknąć uderzenia gorąca, a nocą używać wiatraka.
- odżywiaj się racjonalnie, zadbaj o urozmaicone menu,
- sprawdź, czy nie cierpisz na niedobory witaminy D3 lub B12, które mogą skutkować obniżonym samopoczuciem i zmęczeniem,
- zmniejsz ilość kofeiny i alkoholu, które mają negatywny wpływ na sen,
- zadbaj o zdrowe nawyki, które pozwolą Ci uniknąć bezsenności,
- odkryj nowe sposoby na radzenie sobie ze stresem,
- zrób coś dla siebie, zapisz się na dodatkowe zajęcia np. z jogi, zacznij tańczyć, śpiewać, malować, odkryj w sobie pasję podróżowania.
U mnie pojawiły się napady złości, trwające chwilę i szybko przechodziły, dostałam też suchości pochwy, co wywołało u mnie swędzenie i pieczenie nie do wytrzymania. Lekarz mi polecił globulki REKLAMA z drobno cząsteczkowym kwasem hialuronowym. W tym momencie dzięki tym globulkom pozbyłam się suchości, pozostały mi jeszcze napady złości, co jakiś czas pojawiają się beznadziejnie smutny nastrój, nawet przez jakiś czas brałam tabletki przeciwdepresyjne.
Niestety u mnie najbardziej dawało się we znaki nieprzyjemne pieczenie i ból po stosunku , spowodowany suchością pochwy. lekarka poleciła mi emulsję REKLAMA. emulsja ma w składzie kwas hialuronowy , który skutecznie i szybko wchłania się do najgłębszych warstw naskórka. od kiedy regularnie używam emulsji, jest ok