Mydło dziegciowe – dla kogo i czy warto?
Pachnie intensywnie. Dla większości śmierdzi. Tak bardzo, że jego używanie mija się z celem. Po prostu nie da się wytrzymać. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na problemy skórne niż właśnie mydło dziegciowe. Jaka jest prawda? Dlaczego mydło dziegciowe ma tylu zwolenników i jest tak chętnie kupowane?
Mydło dziegciowe w kostce czy w płynie?
Mydło dziegciowe dostępne jest w kostce i w płynie. To pierwsze kupowane stacjonarnie czy na odległość może…nas zaskoczyć. Zapach będzie intensywny, mimo zastosowanej folii czy papierowego pudełka. Kurier, który dostarcza nam paczkę może być szczerze zaskoczony tym, co się w niej znajduje. My same możemy być też mocno zdziwione intensywnością zapachu.
Dziegieć pachnie mocno, intensywnie, jak smoła, ognisko, bardzo intensywny ser czy …stare skarpetki. Trudno porównać ten zapach do czegoś konkretnego. Jest dość intensywny i specyficzny. Dla jednych nie do wytrzymania, dla innych znośnie. Kwestia odbioru.
Bezpieczniejszą opcją od kostki jest na pewno mydło w płynie, którego zawartość, a na pewno zapach nie unosi się z butelki. Aż do czasu jej otwarcia. Mydło dziegciowe w płynie jest dzięki temu łatwiejsze w przechowywaniu.
Płyn ma to do siebie, że bywa też oceniany jako wygodniejszy w stosowaniu. Gęsty, lepki ciemny dziegieć pozwala na szybkie uzyskanie piany i użycie jej na wybranym obszarze ciała.
Co to jest dziegieć?
Dziegieć powstaje podczas suchej destylacji drewna, węgla, torfu. Podczas tego zabiegu podgrzewa się wybrany produkt do 1000 stopni. Ważne jest to, żeby nie było dopływu powietrza. Skutkiem takiego zabiegu jest powstanie wielu substancji, w tym dziegciu.
W zależności od tego, jakiego typu drewno się poddaje destylacji będzie to dziegieć brzozowy, sosnowy, jałowcowy, czy inny. To najchętniej wybierane składniki kosmetyczne. Dziegieć węglowy jest mniej popularny z uwagi na trudniejsze korzystanie z jego zalet – w przeciwieństwie do wyrobów drzewnych może brudzić pościel i ubrania.
Jakie właściwości ma dziegieć? Mydło dziegciowe
Najpopularniejszy to dziegieć brzozowy, który ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, antyseptyczne, grzybobójcze, dezynfekujące, przeciwświądowe.
Chętnie stosowany jest na AZS, łuszczycę i trądzik. Może pomóc również osobom mającym problem z łupieżem. Dziegieć działa złuszczająco na skórę, odkaża ją i zmniejsza stan zapalny. Po jego zastosowaniu nakładane kosmetyki mogą skuteczniej oddziaływać na skórę, odżywiając ją i nawilżając.
Jak używać?
Najwięcej zwolenników mają dziegcie drzewne, które nawet mimo intensywnego zapachu nie pozostawiają go długo na skórze. Szybko wietrzeją, pozostawiając po sobie jedynie korzystne właściwości zdrowotne.
Jednak uwaga, dziegieć powinien być stosowany na niewielkie obszary skóry. Jeśli chcemy go nakładać na więcej niż 30% powierzchni skóry, koniecznie omówmy to z lekarzem.
Mydło dziegciowe możesz stosować bezpośrednio na skórę ciała, jak i na skórę głowy (w celu walki z łupieżem). Dla włosów dostępne są szampony dziegciowe.
Dziegieć poleca się go na:
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczycę,
- egzemę,
- trądzik (zmniejsza zaskórniki, pomaga usunąć rozszerzone pory), chroni przed powstawaniem wyprysków, reguluje wydzielanie sebum,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łojotok,
- świerzb,
- grzybicę,
- trudno gojące rany,
- na wszy, pasożyty,
- na ból gardła i choroby dróg oddechowych,
- wzmacnia włosy, chroni przed ich wypadaniem.
Dziegieć znany jest od tysięcy lat i niemal od zawsze wykorzystuje się go w medycynie ludowej.
Kto nie powinien stosować dziegciu?
W niektórych źródłach znajdziemy przeciwwskazania do stosowania dziegciu. Są to choroby nerek, ciąża, laktacja, nowotwory. Nie należy stosować dziegciu na otwarte rany i ostre stany zapalne skóry.
Niestety w przypadku niektórych osób dziegieć może podrażnić skórę. Nie zdarza się to może często, ale warto mieć to na uwadze, że każdy może zareagować na produkt w sposób indywidualny.
Dobrym zwyczajem jest konsultowanie się z lekarzem przed użyciem nowego kosmetyku czy naturalnej metody. Warto także zachować umiar, zwłaszcza uważać w przypadku potrzeby długotrwałego stosowania dziegciu na skórę.