Zdrowie po 50

Fibromialgia – co to za choroba i dlaczego chorują kobiety po 50?

Mało kto słyszał o tej chorobie. A ten kto słyszał, to najpewniej kojarzy ją z bólem i szeregiem pytań o to, co dalej. Fibromialgia, bo o niej mowa, to coraz częściej diagnozowana dolegliwość. Dotyczy bardzo często kobiet po 50 roku życia. Na czym polega i jak ją rozpoznać?

 fibromialgia

Choroba z pogranicza

Fibromialgia to choroba, która łączy zarówno zagadnienia reumatologii jak i psychiatrii. Atakuje zwłaszcza kobiety między 20 a 60 rokiem życia, czyli osoby w najbardziej aktywnym okresie życia.

Niestety często jest źle rozpoznawana, pacjentka przez lata nie otrzymuje prawidłowej diagnozy. To dolegliwość, której nie da się w prosty sposób wytłumaczyć. Jej wystąpieniu sprzyja na pewno stres i negatywne podejście do życia. Inne czynniki wywołujące to przewlekłe zmęczenie i zespół jelita drażliwego.

Niestety fibromialgia jest to choroba przewlekła, która nierzadko po zdiagnozowaniu trwa już do końca
życia. Nie da się jej wyleczyć, można jedynie leczyć, poprawiając komfort życia pacjenta.

Na szczęście nie jest to choroba postępująca, oznacza to, że towarzyszące jej objawy nie pogłębiają się,
nie ma ryzyka uszkodzenia kości, czy stawów. Trzeba jednak znaleźć sposób na ból i niemijające zmęczenie.

Fibromialgia czyli ból, który nie mija

Fibromialgia (FMS) charakteryzuje się bólem, w obrębie mięśni, stawów, kości i tkanek mięśniowych. Takim, który nie ma innego, łatwego do wytłumaczenia źródła. Ten ból w swojej istocie też jest pod wieloma względami charakterystyczny. Koncentruje się w wybranych obszarach, a czasami dotyczy całego ciała.

Fibromialgii towarzyszy tkliwość. Typowe są dla niej tak zwane punkty uciskowe, czyli obszary, które powodują dyskomfort. Ich dotykanie wiążę się z większą wrażliwością wybranego obszaru ciała.

Dodatkowym objawem choroby jest zmęczenie trudne do opanowania i niemijające nawet po dłuższym odpoczynku. Osoba chora bardzo często narzeka również na problemy ze snem. Budzi się z uczuciem niewyspania i sztywności całego ciała

Powyższych objawów choroby nie można wytłumaczyć badaniami, czy występowaniem innych nieprawidłowości. Pacjent ma dobre wyniki zleconych badań laboratoryjnych.

Bez innych objawów

Fibromialgii nie towarzyszą inne objawy takie, jak podwyższona temperatura ciała, czy też symptomy
infekcji. Ból ma również charakterystyczne dla siebie miejsca. Zwykle koncentruje się w obrębie pleców, a w szczególności odcinka krzyżowego, promieniuje do barków, łokci, bioder, kolan i kostek.

Fibromialgia jako choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której przypadku organizm obraca się przeciwko sobie, atakuje sam siebie, „lubi się” z innymi chorobami tego typu. Może towarzyszyć chorobom tarczycy, dysfunkcjom układu nerwowego, czy pokarmowego (często występuje razem z celiakią – nietolerancją glutenu).

Jak i kiedy boli?

Ból w przebiegu fibromialgii jest przewlekły. Niestety już niewielkie zmiany w otoczeniu mogą go wywoływać, czy pogłębiać. Na samopoczucie negatywnie może wpływać hałas, zmarznięcie, czy przegrzanie, a nawet hałas, nie wspominając o stresie, który ból niewątpliwie potęguje.

Jak się diagnozuje fibromialgię?

Fibromialgii nie zdiagnozujemy w sposób zero-jedynkowy. Nie wskażą nam jej badania krwi, ani prześwietlenie, czy inne badania lekarskie. Chorobę najczęściej diagnozuje się po wykluczeniu innych możliwych opcji. Jeśli lista objawów nie jest powodowana innymi chorobami, to po serii badań i dokładnym wywiadzie, można zdiagnozować fibromialgię.

Leczenie

Leczenie fibromialgii polega na poprawie jakości życia. Jest leczeniem objawowym, którego celem jest poprawa jakości życia. Oprócz terapii przeciwbólowej, zaleca się odpoczynek, zdrowe odżywianie, prowadzenie zdrowego, zrównoważonego trybu życia.

Kluczowa w poprawie jakości życia jest również dieta. Należy dla lepszego samopoczucia wyeliminować słodycze, żywność wysoko przetworzoną, niezdrowe przekąski. Zwiększyć ilość warzyw i zdrowych składników odżywczych.

Przede wszystkim warto zapobiegać chorobie – dbając o równowagę w życiu, czas na relaks i odpoczynek. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość witaminy D w codziennej diecie – w naszej szerokości geograficznej szczególnie ważna jest suplementacja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *