Czy warto uczyć się języków obcych w dojrzałym wieku?
Uczyć się warto zawsze. Nie tylko w młodości, kiedy wydaje się nam to oczywiste, ale zwłaszcza w dojrzałym wieku. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić swoją sytuację na rynku pracy, ale również spowolnić starzenie. Nic tak nie odmładza, jak nauka czegoś nowego!
Dogadać się
Niektórzy twierdzą, że nie warto uczyć się języków. Zwłaszcza w czasach, kiedy mamy smartfony, słowniki i translatory na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wpisać to, co chcemy, komputer nam wszystko przetłumaczy i dogadamy się na wyjeździe.
Oczywiście, że tak można. Da się. I wiele osób to praktykuje z pożądanymi skutkami.
Z drugiej strony warto się zastanowić, czy tego naprawdę chcemy? Co w sytuacji, gdy nie będzie prądu, z jakiegoś powodu internet w przyszłości nie będzie wyglądał tak, jak dzisiaj…? Przecież może wszystko się zmienić. Nie wspominając już o samej satysfakcji. Możliwość dogadania się z drugą osobą w obcym języku to wielki komfort. I duma. Zwyczajnie warto to poczuć.
Trening mózgu
Nauka języków obcych to doskonały sposób na trenowanie pamięci. To jak mentalny masaż dla mózgu. W myśl zasady nieużywany mięsień zanika – dbasz o mózg tak samo, jak o inne mięśnie. Dla zdrowia i sylwetki idziesz na spacer, a dla mózgu uczysz się słówek i całych zdań w języku obcym.
Lepsze kompetencje na rynku pracy
Umiejętność mówienia w języku obcym jest w cenie. Wystarczy bardzo dobra, a najlepiej biegła znajomość jednego a jeszcze lepiej dwóch języków obcych, by zarabiać lepiej i mieć lepszą pracę, skrojoną do swoich potrzeb.
Pomyśl, gdzie mogłabyś być, gdybyś każdego dnia przez pół godziny uczyła się języka obcego? Jak bardzo zmieni się Twoja sytuacja życiowa dziś, za dwa/trzy lata…?
Co istotne nie musisz od razu iść na kurs, trzymać się sztywno lekcji. Istnieje tyle materiałów, całkowicie darmowych, dostępnych online, że nic tylko się uczyć. Poza tym nie brakuje również ciekawych, kreatywnych metod nauki.
Możliwość zmiany pracy
Wiele osób narzeka, że po 50 zmiana pracy to koszmar. Niestety rynek nie jest prosty dla osób dojrzałych.
Jednak to się również zmienia i będzie się zmieniać z uwagi na starzenie się społeczeństwa i brak rąk do pracy.
Nauka języków obcych to doskonały sposób na inwestowanie w swoje kompetencje. Podnosi naszą wartość na rynku pracy i umożliwia zdobycie „lekkiej” stacjonarnej, czy zdalnej pracy. Pozwala sprawnie poruszać się po rynku i wybierać wśród najlepszych ofert pracy.
Poczucie bezpieczeństwa
Nauka języków obcych i zdobywanie nowych umiejętności to możliwość poznania nowych ludzi i ciekawego spędzania wolnego czasu. Co istotne jednak to również sposób na zbudowanie poczucia
bezpieczeństwa.
Gdy wiemy lepiej, umiemy więcej, to czujemy się mniej bezradne: za granicą, w kontakcie z ludźmi innych narodowości, podczas poszukiwania pracy. Umiejętność mówienia w obcych językach to świetny
sposób na inwestowanie w siebie. To również doskonała metoda na budowanie długofalowego poczucia bezpieczeństwa.
Jedyne czego potrzebujemy to upór, konsekwencja i chęci. Tylko „tyle”. Wszystko inne, co niezbędne,
znajdziemy online i to całkowicie za darmo. Chyba warto spróbować? I uczyć się na spacerze, sprzątając,
czy prowadząc samochód?