Zdrowie po 50

Chora wątroba wysyła sygnały. Oto najważniejsze! Nie ignoruj ich!

Zażółcona skóra, zmieniony kolor białek, obrzęk nóg i ból brzucha. Do tego swędząca skóra i ciemny kolor moczu. To tylko nieliczne z objawów, że wątroba niedomaga. Na jakie inne sygnały warto jeszcze zwrócić uwagę? Chora wątroba informuje o swoich stanie głośno! Posłuchaj, co do Ciebie mówi. To ważne, bo pozwala zareagować o czasie i uniknąć innych problemów.

Kilka słów o wątrobie

Wątroba ma ważne zadanie. Zajmuje się trawieniem pokarmów i usuwaniem toksyn z organizmu. Jest także odpowiedzialna za magazynowanie energii.

To nie jest mały organ. Ma wielkość piłki nożnej. Znajduje się po prawej stronie brzucha.

chora wątroba

Skąd się bierze chora wątroba?

Choroby wątroby mogą mieć podłoże genetyczne. Częściej jednak wynikają z niekorzystnych czynników zewnętrznych – nadmiernego picia alkoholu (lub długotrwałego picia niewielkich ilości, ale systematycznie) i wirusów (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C). Choroba wątroby może mieć też podłoże pasożytnicze. Wirusy uszkadzające wątrobę najczęściej przenoszą się przez krew, nasienie, żywność, wodę. Ryzyko choroby rośnie podczas bliskiego kontaktu z osobą zakażoną.

Choroby wątroby częściej występują u osób spożywających alkohol, ryzyko rośnie w trakcie wstrzykiwania narkotyków brudnymi igłami. Zarazić się można wirusowym zapaleniem wątroby w salonie tatuaży, gdzie nie stosuje się zasad sterylności, a także podczas niezabezpieczonego seksu. Bardziej narażone są osoby otyłe i chorujące na cukrzycę.

Niestety poważnie chora wątroba stanowi zagrożenie dla życia. Uszkodzenia powodują bliznowacenia, które prowadzą do marskości.

Jakie sygnały wysyła chora wątroba?

Chora wątroba daje różne symptomy:

  • zażółcenie skóry i białek oczu
  • swędzenie skóry
  • ból i obrzęk brzucha
  • obrzęk nóg i kostek
  • ciemny kolor moczu
  • jasny kolor stolca lub krew w stolcu
  • nudności, wymioty
  • mniejszy apetyt
  • tendencja do szybkiego powstawania siniaków na skórze
  • ciągłe zmęczenie.

Zauważasz u siebie te objawy? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Ważne, by chorobę wykryć możliwie szybko i zapobiec dalszym zmianom!

Jak uchronić się przed chorobami wątroby?

Niestety nie da się w 100% uchronić przed chorobami wątroby. Można nieco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Warto zwracać uwagę na higienę przygotowywanych posiłków, myć warzywa i owoce przed spożyciem, pić wodę z dobrego źródła. Ponadto należy uważać w salonach kosmetycznych, tatuażu i w miejscach, gdzie może dojść do przerwania ciągłości skóry. Ostrożnie z alkoholem! Uważajmy na siebie także w trakcie seksu. Prezerwatywa to podstawa, także podczas seksu oralnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *