Zdrowie po 50

Ból kolan nie taki straszny, jak go czujesz. Oto rozwiązanie

Z wiekiem wysiadają kolana i po prostu trzeba się z tym pogodzić? Nic bardziej mylnego. Ból kolan to nie fatum. Możesz się od niego uchronić, a gdy się już pojawi, skutecznie z nim walczyć. Oto sposób.

Dlaczego kolana bolą?

Ból kolan to najczęstsza przyczyna, z jaką udajemy się do lekarza ortopedy. Gdy się pojawia, jest trudny do zbagatelizowania. Dyskomfort podczas poruszania utrudnia normalne funkcjonowanie i zmusza do reakcji. Często pierwsza wizyta przypada na okres po pięćdziesiątce. Dzieje się tak z wielu powodów.

ból kolan

Nierzadko właśnie po 50. staramy się zmienić styl życia, spędzając więcej czasu na aktywności fizycznej, ruchu, a to w przypadku nieprzygotowanego układu kostno-stawowego może prowadzić do kontuzji.

Po drugie zwalniające dramatycznie metabolizm sprawia, że dużo trudniej utrzymać nam wcześniejszą wagę ciała. Teoretycznie jemy tyle samo, co wcześniej, wcale się nie objadamy, a jednak tyjemy.

Ból kolan? Oto najczęstsze przyczyny

Lekarze, nie kryją, że istnieją dwa podstawowe czynniki, które są odpowiedzialne za ból kolan. Są to:

  • nadmierna waga (schudnięcie 10 kilogramów odciąża nasze stawy aż o 40 kilogramów)
  • brak ruchu (każdy z nas spędza w pozycji siedzącej średnio 100-150 godzin w tygodniu, tymczasem wierzymy, że negatywny wpływ siedzenia jest w stanie zneutralizować godzina-dwie na siłowni. To niestety nie jest prawda).

Oprócz tych dwóch podstawowych najważniejszych czynników, ból w stawie kolanowym często jest wynikiem:

  • nieprawidłowej pracy stóp – płaskostopie, haluksy, a także teoretycznie mało znaczące zmiany, jak nagniotki, odciski, które zmieniają nasz sposób chodzenia,
  • odwodnienie – brak wody (aż 80% Polaków pije za mało wody),
  • stosowanie ubogiej, monotonnej diety.

Szybka pomoc na bolące kolana

Nie daj się zwieść, że na bolące kolana pomoże jakaś magiczna kapsułka, czy dorywcze plany treningowe, które zamiast wspomóc działanie układu kostnego jedynie go obciążają.

Dużo lepszą opcją jest nastawienie się na chodzenie każdego dnia. Kiedy to możliwe, należy wybierać spacer zamiast przejazdu samochodem. Należy ruszać się w każdej wolnej chwili, przerywać siedzącą pracę na rozruszanie kości, starać się wyrobić w sobie nawyk rozmawiania w pozycji stojącej. Co dla odważniejszych i mających odpowiednie warunki – dobrym rozwiązaniem są biurka w połączeniu z bieżnią, które umożliwiają łączenie pracy przed komputerem z marszem czy spacerem.

Lekarze sugerują, by dążyć do stawiania co najmniej 10 tysięcy kroków każdego dnia. 

W przypadku bólu stawów istotna jest również redukcja wagi ciała. Już niewielki sukces w tym zakresie daje znaczące efekty. Niestety nie jest to proste zadanie, bo im jesteśmy starsi, tym mamy większą tendencję do tycia. Możemy jeść tak jak dotychczas, wcale się nie przejadać, a magazynować zbędny tłuszcz.

Ponadto nasze stawy podziękują, gdy rzucimy palenie papierosów (gdy dochodzi do uszkodzeń w tkance, goją się one dłużej), nadmierne picie alkoholu  i zadbamy o zróżnicowaną dietę.

Powracający ból kolan wymaga diagnostyki lekarskiej. To bardzo ważne, by lekarz miał szansę postawić diagnozę. Do tego celu niezbędna jest wizyta w gabinecie, rozmowa i badanie.

Przeczytaj, jak dbać o stawy po 50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *