Bardzo nietypowe objawy menopauzy

Objawy menopauzy są raczej dobrze znane. Można o nich przeczytać nie tylko w licznych artykułach, ale również na forach przeznaczonych dla kobiet. Wątpliwości wzbudzają natomiast bardzo nietypowe objawy menopauzy. Jakie warto wymienić w tej grupie?

Bardzo nietypowe objawy menopauzy

Bardzo nietypowe objawy menopauzy. Szumy w uszach

Wchodzisz w menopauzę? Możesz odczuwać szumy uszne, to dość nieprzyjemny objaw, który może nieco drażnić i mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie dość, że hormony robią swoje mocno mieszając w samopoczuciu, to jeszcze szumy uszne dodatkowo prowadzą do rozdrażnienia.

Dzwonienie w uszach

Jeśli w uszach Ci nie szumi, to może dzwonić. Niestety to kolejny niezbyt przyjemny i szczególnie nietypowy objaw menopauzy. Niektórzy eksperci wskazują, że dzwonienie w uszach w okresie menopauzy może być związane z doświadczanym wysokim poziomem stresu w tym szczególnym czasie.

Żeby poradzić sobie z tym przykrym symptomem, warto lepiej o siebie zadbać. Unikać głośnych miejsc, skupiać się na odpoczynku, znaleźć więcej czasu na relaks. Warto również zbadać poziom cukru we krwi, w razie nieprawidłowego wyniku – udać się do lekarza.

Bardzo nietypowe objawy menopauzy. Otyłość brzuszna

Po czym poznać, że menopauza puka do drzwi? Niestety po otyłości brzusznej. Skłonność organizmu do odkładania tłuszczu w okolicy brzucha to częsty symptom zmieniającej się gospodarki hormonalnej. Zbyt duża ilość kortyzolu sprzyja odkładaniu tłuszczyku w okolicy talii.

Rozwiązanie? Ustabilizować poziom cukru we krwi. Jeść posiłki bogate w błonnik, uważać na produkty gwałtownie podnoszące poziom cukru we krwi. Poza tym ćwiczyć, ruszać się i znaleźć sposób na stres, taki, który będzie wykluczał podjadanie.

Piekący ból języka

W okresie menopauzy możemy mieć do czynienia z innym przykrym objawem. Jest nim piekący ból języka. Ten symptom może naprawdę mocno zaskakiwać, bo jak normalnie funkcjonować?

Jak sobie radzić z tym uciążliwym problemem? Najlepiej porozmawiać z lekarzem. Pomocne będą doraźnie leki przeciwbólowe, a u podstaw unormowanie hormonów.

Poznaj zioła na menopauzę.

Zioła na menopauzę – 4 naturalne produkty

Bóle kręgosłupa

Możemy doświadczać również bóli kręgosłupa. I znowu winne są hormony – spadek poziomu estrogenu, a także spadek gęstości kości. Kobiety w okresie menopauzy są szczególnie narażone na osteoporozę. Nietypowym objawem w tym okresie są bóle kręgosłupa, które mogą pojawiać się na różnych odcinkach – w odcinku krzyżowym, piersiowym, a także między łopatkami. Niekiedy bólom kręgosłupa towarzyszy jednostronny ból ręki czy nogi.

Jak sobie radzić z bólami kręgosłupa? Iść do fizjoterapeuty, nauczyć się ćwiczyć, by wzmocnić każdy odcinek kręgosłupa. Sięgać po rekwizyty, które pomogą nam w ukojeniu bólu – piłki do ćwiczeń, maty z wypustkami. Dobrze może sprawdzić się basen i masaże lecznicze.

Bardzo nietypowe objawy menopauzy. Mrówki pod skórą

Dlaczego w okresie menopauzy pojawia się mrowienie skóry, objaw, na który narzeka nawet 21% kobiet? Jaka jest przyczyna tych dziwnych symptomów, które decydują o tym, że nasz naskórek nie przypomina tego, do którego przywykłyśmy? Czujemy małe stópki na skórze, strzelanie prądem i dziwną suchość?

Okazuje się, że odpowiedzialny za to jest również spadek poziomu estrogenu, który powoduje spadek poziomu kolagenu. Skóra staje się bardziej sucha, mniej odporna.

Jak sobie z tym radzić? Jeść kurze nóżka 🙂 spożywać prawdziwy rosół, można sięgnąć po kolagen – suplement diety. Oczywiście ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i systematyczne stosowanie dobrych klasy balsamów do skóry.

Obrzęk nóg a menopauza

Obrzęki to typowy objaw charakterystyczny dla okresu pełnego zmian hormonalnych. Obrzęki pojawiają się w ciąży, tendencja do nich rośnie tuż przed miesiączką. A w okresie menopauzy towarzyszą nam niemal stale. Niestety to w wyniku rewolucji w zakresie wydzielania estrogenu i progesteronu.

Oprócz obrzęku nóg możemy doświadczać obrzęków rąk i twarzy. Możemy sprawiać wrażenie cięższych, mniej zgrabnych a nasza twarz może wyglądać inaczej. Tak mocno, że bywa, że siebie nie poznajemy.

Jak sobie radzić z obrzękami? Na pewno pić wystarczającą ilość wody. Ruszać się, spędzać czas z nogami podniesionymi powyżej serca – tak odpoczywać. Zachowywać odpowiednią równowagę między czasem spędzonym na odpoczynku biernym i aktywnym. Można wypróbować także specjalne żele lub maści na obrzęki, które mają szansę przynieść ukojenie.

Zespół suchego oka a menopauza

Jakie są inne bardzo nietypowe objawy menopauzy? Oczywiście zespół suchego oka. Objawia się on uczuciem piasku pod oczami, jakby pod powieką znajdowało się ciało obce, które trudno usunąć. Inne symptomy to suchość, pieczenie, zaczerwienienie.

W okresie menopauzy, kiedy skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna, błony śluzowe są bardziej podatne na uszkodzenie, dochodzi do wielu przykrych symptomów. Pojawia się zespół suchego oka, ale także suchość pochwy, również jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *