5 powodów, dlaczego warto jeść czereśnie
Czereśnie nie są najtańsze, choć teraz w sezonie w dużo korzystniejszej cenie niż poza nim. Niektórzy mają to szczęście, że posiadają dostęp do swoich owoców. I chętnie je jedzą. Warto to robić. Nie tylko z uwagi na smak, ale również na walory zdrowotne. Czereśnie to po prostu jedne ze zdrowszych owoców na świecie.
Czereśnie mogą leczyć. Polecane są osobom, które borykają się z artretyzmem, dną moczanową, chorobami układu krążenia, stawów i nerek. Uważać na czereśnie powinny osoby z wrażliwym żołądkiem.
Czereśnie to witaminy
Czereśnie dostarczają witamin: A, C, E, B (B1, B2, B5, B6, B12). Są też doskonałym źródłem kwasu foliowego. Mimo że dostarczają dość dużo kalorii, to warto je jeść z uwagi na doskonały smak. Mają mnóstwo błonnika, są sycące i doskonale zastępują nawet jeden posiłek w ciągu dnia.
Masa cennych przeciwutleniaczy
Mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym flawonoidów, które zawierają czereśnie sprawia, że owoce te chronią nasze ciała przed wieloma chorobami, w tym mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Poza tym mają pozytywny wpływ na wygląd.
Walcząc z wolnymi rodnikami, chronią przed przedwczesnym starzeniem skóry, powstawaniem zmarszczek i innych niedoskonałości, które są częstsze wraz z wiekiem.
Doskonałe dla układu trawienia
Czereśnie są bogatym źródłem błonnika, dlatego zapewniają sytość. I ułatwia odchudzanie.
Dodatkowo są znane z tego, że przyspieszają trawienie, korzystnie wpływając na perystaltykę jelit. Chronią przed wzdęciami i zaparciami, mogą skutecznie przyspieszać trawienie i tempo przemiany materii.
Jest też inna korzyść. Owoce czereśni pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Dzięki nim pozbędziemy się tego, co zalega w układzie pokarmowym i co nam szkodzi. Odtruwanie przy udziale czereśni to bardzo dobry pomysł na lato.
Pomagają na serce
Czereśnie to ważne źródło potasu, który pozwala stabilizować ciśnienie krwi. W ten sposób owoce te korzystnie wpływają na układ krążenia, w tym na najważniejszy jego narząd – serce. Dodatkowy atut – zawartość kwercetyny – silnego składnika o działaniu przeciwutleniającym, który wspiera zdrowie i pomaga chronić przed
wieloma chorobami.
Dla tarczycy
Czereśnie są również doskonałe dla tarczycy. Dzięki dużej zwartości jodu mogą pomóc w wielu schorzeniach tego organu – wzmagając produkcję hormonów.
W 100 gramach czereśnie zawierają 330 mg jodu – co w praktyce oznacza, że zawierają go więcej niż niektóre ryby morskie.